Maskat va Toshkent o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnov 1-iyundan boshlanadi, deb e’lon qildi Ummon merosi va turizm vaziri Sayyid Ibrohim al-Busaidi. Reyslarning yo‘lga qo‘yilishi turizmni rivojlantirish, turoperatorlar o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va mamlakatlar o‘rtasida sayohatchilar oqimini ko‘paytirishga qaratilgan.
2025-yil aprel oyida marshrutlarga ruxsat olgan Oman Air Boeing 737 samolyotlaridan foydalanadi. Ikki mamlakat aviatsiya idoralari haftasiga 50 tagacha reysni amalga oshirish to‘g‘risida kelishuv imzoladi va Samarqand va Salala aeroportlari uchun «ochiq osmon» rejimini joriy etish, shuningdek, yuk tashish imkoniyatlarini oshirish to‘g‘risida kelishib oldi.
Vizasiz rejim qo‘shimcha rag‘bat bo‘ldi: 2024-yil iyul oyidan boshlab O‘zbekiston fuqarolari Ummon hududida vizasiz 14 kungacha bo‘lishlari mumkin, Ummon fuqarolari uchun esa O‘zbekistonda bo‘lish muddati 30 kunga uzaytirildi. Ushbu choralar mamlakatlar o‘rtasidagi turistik va iqtisodiy almashinuvni sezilarli darajada oshirishi kerak.

Маскат и Ташкент связаны напрямую: регулярные рейсы стартуют 1 июня
Прямое авиасообщение между Маскатом и Ташкентом откроется с 1 июня, объявил министр наследия и туризма Омана Сайид Ибрахим аль-Бусаиди. Запуск рейсов направлен на развитие туризма, укрепление связей между туроператорами и увеличение потока путешественников между странами.
Oman Air, получившая разрешение на маршруты в апреле 2025 года, будет использовать самолёты Boeing 737. Авиавласти двух стран подписали соглашение о выполнении до 50 рейсов в неделю и договорились о введении режима «открытого неба» для аэропортов Самарканда и Салалы, а также об увеличении возможностей для грузовых перевозок.
Безвизовый режим стал дополнительным стимулом: с июля 2024 года граждане Узбекистана могут находиться в Омане до 14 дней без визы, а для граждан Омана срок пребывания в Узбекистане продлён до 30 дней. Эти меры должны существенно повысить туристический и экономический обмен между странами.