O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi firibgarlik holatlari ko‘payganini qayd etdi, bunda jinoyatchilar o‘zlarini organ xodimlari sifatida ko‘rsatib, fuqarolarga pul evaziga «muammolarni hal qilishni» va’da qilishmoqda. 2026-yil mart oyida bir nechta epizod aniqlandi: fuqarolar «chiroyli» raqam olishda yoki avtomobilni jarima maydonchasidan qaytarishda yordam berishni va’da qilganliklari uchun 1,8 ming dollardan 6 million so‘mgacha pul olayotganda qo‘lga olingan.
Bundan tashqari, telefon orqali firibgarlik holati qayd etildi: jinoyatchi o‘zini «kiberxavfsizlik» xodimi sifatida tanishtirib, fuqarodan bank kartasiga 2,5 million so‘m olgan. Barcha holatlar bo‘yicha firibgarlik moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi, qo‘lga olinganlarning IIVga aloqasi yo‘qligi aniqlandi.
Idora IIV xodimlari pullik xizmatlar ko‘rsatmasligini eslatib o‘tadi va fuqarolarni hushyor bo‘lishga chaqiradi. Shubhali harakatlar haqida 1102 ishonch telefoni yoki Ichki xavfsizlik bosh boshqarmasiga xabar berishingiz mumkin — maxfiylik kafolatlanadi.

МВД Узбекистана предупреждает: мошенники активизировались
Министерство внутренних дел Узбекистана зафиксировало рост случаев мошенничества, когда злоумышленники выдают себя за сотрудников органов и обещают гражданам «решить вопросы» за деньги. В марте 2026 года выявлены несколько эпизодов: граждан задерживали при получении от 1,8 тыс. долларов до 6 млн сумов за обещания содействия в оформлении «красивых» номерных знаков или возврате автомобиля со штрафплощадки.
Кроме того, зафиксирован случай телефонного мошенничества: злоумышленник представился сотрудником «кибербезопасности» и получил от гражданина 2,5 млн сумов на банковскую карту. По всем фактам возбуждены уголовные дела по статье о мошенничестве, установлено, что задержанные не имеют отношения к МВД.
Ведомство напоминает, что сотрудники МВД не оказывают платных услуг и призывает граждан быть бдительными. Сообщать о подозрительных действиях можно по телефону доверия 1102 или в Главное управление собственной безопасности — гарантируется конфиденциальность.