O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi firibgarlik holatlari ko‘payganini qayd etdi, bunda jinoyatchilar o‘zlarini organ xodimlari sifatida ko‘rsatib, fuqarolarga pul evaziga «muammolarni hal qilishni» va’da qilishmoqda. 2026-yil mart oyida bir nechta epizod aniqlandi: fuqarolar «chiroyli» raqam olishda yoki avtomobilni jarima maydonchasidan qaytarishda yordam berishni va’da qilganliklari uchun 1,8 ming dollardan 6 million so‘mgacha pul olayotganda qo‘lga olingan.
Bundan tashqari, telefon orqali firibgarlik holati qayd etildi: jinoyatchi o‘zini «kiberxavfsizlik» xodimi sifatida tanishtirib, fuqarodan bank kartasiga 2,5 million so‘m olgan. Barcha holatlar bo‘yicha firibgarlik moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atildi, qo‘lga olinganlarning IIVga aloqasi yo‘qligi aniqlandi.
Idora IIV xodimlari pullik xizmatlar ko‘rsatmasligini eslatib o‘tadi va fuqarolarni hushyor bo‘lishga chaqiradi. Shubhali harakatlar haqida 1102 ishonch telefoni yoki Ichki xavfsizlik bosh boshqarmasiga xabar berishingiz mumkin — maxfiylik kafolatlanadi.

The Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan warns: fraudsters have become more active
The Ministry of Internal Affairs of Uzbekistan has recorded an increase in cases of fraud, where attackers impersonate employees of authorities and promise citizens to "resolve issues" for money. In March 2026, several episodes were identified: citizens were detained while receiving from $1,800 to 6 million soums for promises of assistance in obtaining "fancy" license plates or returning a car from a impound lot.
In addition, a case of telephone fraud was recorded: an attacker introduced himself as a "cybersecurity" officer and received 2.5 million soums from a citizen on a bank card. In all cases, criminal cases have been initiated under the article on fraud, it has been established that the detainees are not related to the Ministry of Internal Affairs.
The agency reminds that the employees of the Ministry of Internal Affairs do not provide paid services and urges citizens to be vigilant. You can report suspicious activities by calling the hotline 1102 or to the Main Directorate of Internal Security - confidentiality is guaranteed.