O'zbekiston tog'-kon sanoatida xorijiy investorlar bilan hamkorlikni faollashtirmoqda. 26-mart kuni sanoat va geologiya vaziri o'rinbosari U.Yusupov Integra Capital kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o'tkazdi, unda sohaning holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar amaldagi normativ-huquqiy bazani, asosiy qazib olish yo'nalishlarini va sektorning mamlakat iqtisodiyoti uchun ahamiyatini batafsil ko'rib chiqdilar. Integra Capital vakillari foydali qazilmalarni qazib olish va energetika sohasida xalqaro loyihalarni amalga oshirish tajribasi bilan o'rtoqlashdilar.
Muzokaralar davomida tomonlar qo'shma ish uchun aniq tashabbuslarni muhokama qildilar, hamkorlikning mumkin bo'lgan yo'nalishlarini belgiladilar va O'zbekistonda istiqbolli loyihalarni o'rganishni o'z ichiga olgan hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha keyingi qadamlarni kelishib oldilar.

Узбекистан активизирует сотрудничество с иностранными инвесторами в горнодобывающей отрасли. 26 марта заместитель министра промышленности и геологии У. Юсупов провел встречу с представителями компании Integra Capital, где обсуждалось состояние отрасли и перспективы её развития.
Сторонами были подробно рассмотрены действующие нормативные рамки, ключевые направления добычи и значение сектора для экономики страны. Представители Integra Capital поделились опытом реализации международных проектов в добыче полезных ископаемых и энергетике.
В ходе переговоров стороны обсудили конкретные инициативы для совместной работы, обозначили возможные направления сотрудничества и согласовали дальнейшие шаги по развитию партнерства, включая изучение перспективных проектов в Узбекистане.