O'zbekiston tog'-kon sanoatida xorijiy investorlar bilan hamkorlikni faollashtirmoqda. 26-mart kuni sanoat va geologiya vaziri o'rinbosari U.Yusupov Integra Capital kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o'tkazdi, unda sohaning holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar amaldagi normativ-huquqiy bazani, asosiy qazib olish yo'nalishlarini va sektorning mamlakat iqtisodiyoti uchun ahamiyatini batafsil ko'rib chiqdilar. Integra Capital vakillari foydali qazilmalarni qazib olish va energetika sohasida xalqaro loyihalarni amalga oshirish tajribasi bilan o'rtoqlashdilar.
Muzokaralar davomida tomonlar qo'shma ish uchun aniq tashabbuslarni muhokama qildilar, hamkorlikning mumkin bo'lgan yo'nalishlarini belgiladilar va O'zbekistonda istiqbolli loyihalarni o'rganishni o'z ichiga olgan hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha keyingi qadamlarni kelishib oldilar.

Uzbekistan and Integra Capital Aim for New Mining Projects
Uzbekistan is intensifying cooperation with foreign investors in the mining industry. On March 26, Deputy Minister of Industry and Geology U. Yusupov held a meeting with representatives of Integra Capital, where the state of the industry and prospects for its development were discussed.
The parties discussed in detail the current regulatory framework, key areas of extraction, and the importance of the sector for the country's economy. Representatives of Integra Capital shared their experience in implementing international projects in mining and energy.
During the negotiations, the parties discussed specific initiatives for joint work, identified possible areas of cooperation, and agreed on further steps to develop the partnership, including studying promising projects in Uzbekistan.