O'zbekistonda shaxsiy ma'lumotlar bilan ishlash qoidalari o'zgardi, bu bevosita xalqaro xizmatlarga ta'sir qiladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev foydalanuvchi ma'lumotlarining bir qismini mamlakat tashqarisida saqlash va qayta ishlashga ruxsat beruvchi qonunni imzoladi. Hujjat 26-mart kuni rasmiy e'lon qilinganidan so'ng kuchga kirdi.
Yangi normalarga ko'ra, mamlakat ichida faqat eng sezgir toifalar - biometrik va genetik ma'lumotlar, shuningdek, telekom-operatorlar foydalanuvchilarining ma'lumotlarini saqlash majburiy bo'ladi. Qolgan ma'lumotlarni bir qator shartlarga rioya qilgan holda xorijga o'tkazishga ruxsat beriladi, jumladan, qabul qiluvchi mamlakatda yetarli darajada himoya mavjudligi yoki qayta ishlashning tasdiqlangan standartlaridan foydalanish.
O'zgartishlar O'zbekiston bozorida PayPal, Apple Pay va Google Pay kabi global to'lov xizmatlarining ishini osonlashtiradi. Qonun avvalroq parlamentning ikkala palatasi tomonidan ma'qullangan va mamlakatni xalqaro raqamli platformalar uchun yanada ochiq qilishga qaratilgan.

Uzbekistan has changed the rules for working with personal data, which directly affects international services. President Shavkat Mirziyoyev signed a law allowing the storage and processing of some user information outside the country. The document came into force immediately after its official publication on March 26.
According to the new rules, only the most sensitive categories are now required to be stored within the country—biometric and genetic data, as well as information from telecom operators' users. Other data may be transferred abroad if a number of conditions are met, including the existence of a sufficient level of protection in the host country or the use of approved processing standards.
The amendments simplify the operation of global payment services such as PayPal, Apple Pay, and Google Pay in the Uzbek market. The law previously passed approval by both houses of parliament and is intended to make the country more open to international digital platforms.