O‘zbekistonda fuqarolarni kredit firibgarligidan himoya qilishning yangi mexanizmi ishga tushirilmoqda: 22-apreldan boshlab firibgarlar tomonidan o‘zgalar nomiga rasmiylashtirilgan qarzlar bekor qilinadi. Tegishli qaror Markaziy bank tomonidan qabul qilingan va Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tgan.
Himoyadan foydalanish uchun jabrlanuvchi huquqni muhofaza qilish organlariga murojaat qilishi kerak. Shundan so‘ng tekshiruv va tergov harakatlari o‘tkaziladi. Agar firibgarlik holati tasdiqlansa, rasmiy qaror kredit rasmiylashtirilgan moliya tashkilotiga yuboriladi.
Ushbu hujjat asosida bank yoki MIK qarz, foizlar va jarimalarni hisoblashni to‘xtatishi, shuningdek, ularni undirishni to‘xtatishi shart. Agar pul allaqachon hisobdan chiqarilgan bo‘lsa, ular mijozning hisobiga qaytarilishi kerak. Shu bilan birga, kreditor qarorga e’tiroz bildirish va firibgarlik faktiga shubha tug‘ilsa, qayta tekshiruvni boshlash huquqiga ega.

В Узбекистане запускают новый механизм защиты граждан от кредитного мошенничества: с 22 апреля займы, оформленные злоумышленниками на чужое имя, будут аннулироваться. Соответствующее решение принято Центральным банком и уже зарегистрировано Министерством юстиции.
Чтобы воспользоваться защитой, пострадавшему необходимо обратиться в правоохранительные органы. После этого проводится проверка и следственные действия. Если факт мошенничества подтверждается, официальное решение направляется в финансовую организацию, через которую был оформлен кредит.
На основании этого документа банк или МФО обязаны прекратить начисление долга, процентов и штрафов, а также остановить их взыскание. Если деньги уже были списаны, их должны вернуть на счёт клиента. При этом у кредитора остаётся право оспорить решение и инициировать повторную проверку, если возникают сомнения в факте мошенничества.