O'zbekistonda, Toshkent shahridagi IT-park bazasida ZTE korporatsiyasining mintaqaviy xizmat ko'rsatish markazi ish boshladi. Yangi obyekt O'zbekiston, Markaziy Osiyo mamlakatlari va qisman Yevropa mijozlariga xizmat ko'rsatadi, shuningdek, mintaqaning raqamli infratuzilmasini rivojlantirishni qo'llab-quvvatlaydi.
Ochilish marosimida raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi va bunday markazning paydo bo'lishi mamlakatning xalqaro IT-kompaniyalar va investorlar uchun o'sib borayotgan jozibadorligini tasdiqlashini ta'kidladi.
Markaz texnik qo'llab-quvvatlash, raqamli yechimlarni joriy etish va raqamli transformatsiyani tezlashtirishga qaratilgan xizmatlarni rivojlantirish bilan shug'ullanadi. Bulutli texnologiyalar, ma'lumotlar markazlari va IT-xizmatlar eksportini rivojlantirish, shuningdek, mutaxassislarni tayyorlashga alohida e'tibor qaratiladi.
Uchrashuv davomida ZTE vakillari va O'zbekiston tomoni ma'lumotlar infratuzilmasi, kiberxavfsizlik va qayta tiklanadigan energiya manbalarini integratsiya qilish, shuningdek, mintaqada raqamli tizimlarning ishonchliligini oshirish bo'yicha chora-tadbirlarni muhokama qildilar.

ZTE открыла региональный сервисный центр в Узбекистане: Ташкент усиливает цифровую инфраструктуру
В Uzbekistan на базе IT-парка в Tashkent начал работу региональный сервисный центр корпорации ZTE. Новый объект будет обслуживать клиентов в Узбекистане, странах Центральной Азии и частично Европы, а также поддерживать развитие цифровой инфраструктуры региона.
Церемонию открытия посетил министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, который отметил, что появление такого центра подтверждает растущую привлекательность страны для международных IT-компаний и инвесторов.
Центр будет заниматься технической поддержкой, внедрением цифровых решений и развитием сервисов, направленных на ускорение цифровой трансформации. Отдельное внимание уделяется развитию облачных технологий, дата-центров и экспорту IT-услуг, а также подготовке специалистов.
В ходе встречи представители ZTE и узбекской стороны обсудили развитие дата-инфраструктуры, кибербезопасности и интеграцию возобновляемых источников энергии, а также меры по повышению надёжности цифровых систем в регионе.