Toshkentda O'zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Yaponiya Sumitomo korporatsiyasi va Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi vakillari o'rtasida muzokaralar bo'lib o'tdi, unda mamlakat energetika sektoridagi asosiy loyihalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O'zbekiston tomonida uchrashuvni Laziz Kudratov, Sumitomo tomonidan Xadzime Mori, ACWA Power kompaniyasidan Abid Malik ishtirok etdi.
Tomonlar energetika infratuzilmasini yangilash va qayta tiklanadigan energetika ob'ektlarini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli dasturlarning joriy taraqqiyotini ko'rib chiqdilar. Qo'shma ishlar qurilish samaradorligini oshirishga va loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirishga imkon berayotgani ta'kidlandi. Muhokama yakunlari bo'yicha yangi quvvatlarni ishga tushirish muddatlarini optimallashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar kelishib olindi.
Xorijiy investorlarni qo'llab-quvvatlash va O'zbekiston davlat tuzilmalari bilan o'zaro hamkorlikni kuchaytirish masalalari alohida ko'tarildi. Uchrashuv yakunida hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyorlik tasdiqlandi. Shuningdek, umumiy quvvati 3,5 GVt va umumiy qiymati 4,2 milliard dollarga teng bo'lgan beshta energetika loyihasini amalga oshirish bo'yicha bitim imzolangani e'lon qilindi.

Узбекистан укрепляет сотрудничество с Sumitomo и ACWA Power
Стороны рассмотрели текущий прогресс масштабных программ по обновлению энергетической инфраструктуры и развитию объектов возобновляемой энергетики
В Ташкенте состоялись переговоры между Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и представителями японской корпорации Sumitomo и саудовской ACWA Power, в ходе которых обсуждалось развитие ключевых проектов в энергетическом секторе страны. С узбекской стороны встречу провёл Лазиз Кудратов, со стороны Sumitomo участвовал Хадзиме Мори, а ACWA Power представлял Абид Малик.
Стороны рассмотрели текущий прогресс масштабных программ по обновлению энергетической инфраструктуры и развитию объектов возобновляемой энергетики. Отмечено, что совместная работа уже позволяет повышать эффективность строительства и ускорять реализацию проектов. По итогам обсуждения были согласованы меры, направленные на оптимизацию сроков ввода новых мощностей.
Отдельно поднимался вопрос поддержки иностранных инвесторов и усиления взаимодействия с государственными структурами Узбекистана. В завершение встречи подтверждена готовность к дальнейшему расширению сотрудничества. Также было объявлено о подписании соглашения по реализации пяти энергетических проектов суммарной мощностью 3,5 ГВт и общей стоимостью 4,2 млрд долларов.