Toshkentda O'zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Yaponiya Sumitomo korporatsiyasi va Saudiya Arabistonining ACWA Power kompaniyasi vakillari o'rtasida muzokaralar bo'lib o'tdi, unda mamlakat energetika sektoridagi asosiy loyihalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. O'zbekiston tomonida uchrashuvni Laziz Kudratov, Sumitomo tomonidan Xadzime Mori, ACWA Power kompaniyasidan Abid Malik ishtirok etdi.
Tomonlar energetika infratuzilmasini yangilash va qayta tiklanadigan energetika ob'ektlarini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli dasturlarning joriy taraqqiyotini ko'rib chiqdilar. Qo'shma ishlar qurilish samaradorligini oshirishga va loyihalarni amalga oshirishni tezlashtirishga imkon berayotgani ta'kidlandi. Muhokama yakunlari bo'yicha yangi quvvatlarni ishga tushirish muddatlarini optimallashtirishga qaratilgan chora-tadbirlar kelishib olindi.
Xorijiy investorlarni qo'llab-quvvatlash va O'zbekiston davlat tuzilmalari bilan o'zaro hamkorlikni kuchaytirish masalalari alohida ko'tarildi. Uchrashuv yakunida hamkorlikni yanada kengaytirishga tayyorlik tasdiqlandi. Shuningdek, umumiy quvvati 3,5 GVt va umumiy qiymati 4,2 milliard dollarga teng bo'lgan beshta energetika loyihasini amalga oshirish bo'yicha bitim imzolangani e'lon qilindi.

Uzbekistan Strengthens Cooperation with Sumitomo and ACWA Power
The parties reviewed the current progress of large-scale programs to upgrade energy infrastructure and develop renewable energy facilities
Negotiations took place in Tashkent between the Ministry of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan and representatives of the Japanese corporation Sumitomo and the Saudi ACWA Power, during which the development of key projects in the country's energy sector was discussed. Laziz Kudratov held the meeting on the Uzbek side, Hajime Mori participated on the Sumitomo side, and Abid Malik represented ACWA Power.
The parties reviewed the current progress of large-scale programs to upgrade energy infrastructure and develop renewable energy facilities. It was noted that joint work already makes it possible to increase the efficiency of construction and accelerate the implementation of projects. Following the discussion, measures were agreed to optimize the timing of the commissioning of new capacities.
The issue of supporting foreign investors and strengthening interaction with state structures of Uzbekistan was also raised. At the end of the meeting, readiness was confirmed for further expansion of cooperation. It was also announced that an agreement was signed on the implementation of five energy projects with a total capacity of 3.5 GW and a total cost of $4.2 billion.