O'zbekistonda oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar tizimini tubdan isloh qilish to'g'risidagi farmon tasdiqlandi. Markaziy element "U10 – O'zbekistonning global ilg'or universitetlari" dasturi bo'lib, u mamlakatning kuchaytirilgan ilmiy-tadqiqot salohiyatiga ega bo'lgan 10 ta yetakchi universitetidan iborat tarmoqni shakllantirishga qaratilgan.
Tashabbus doirasida maxsus tanlov g'oliblari bo'ladigan milliy tadqiqot universiteti maqomini joriy etish rejalashtirilgan. Shuningdek, 2027-yildan boshlab universitetlarni milliy reytingdagi natijalariga bog'langan holda yangi moliyalashtirish tizimi joriy etiladi: universitetlar talabalarni tayyorlash samaradorligi va sifatiga qarab darajalarga bo'linadi.
Islohot boshqa yo'nalishlarga ham ta'sir qiladi: davlat buyurtmasi bo'yicha bir talabaning o'qish narxini hisoblash tartibi yangilanadi, oliy va raqamli ta'limni rivojlantirish bo'yicha yangi markazlar yaratiladi, shuningdek, xorijiy talabalar uchun "Study in Uzbekistan" platformasi ishga tushiriladi. Bundan tashqari, har yili 500 tagacha xorijiy talabalarni mamlakatda o'qishga jalb qilish imkonini beradigan "Yangi O'zbekiston stipendiyasi" dasturi joriy etiladi.

В Узбекистан утверждён указ о масштабной реформе системы высшего образования, науки и инноваций. Центральным элементом стала программа «U10 – Глобальные передовые университеты Узбекистана», направленная на формирование сети из 10 ведущих вузов страны с усиленным научно-исследовательским потенциалом.
В рамках инициативы планируется внедрение статуса национального исследовательского университета, который получат победители специального конкурса. Также с 2027 года вводится новая система финансирования вузов, привязанная к их результатам в национальном рейтинге: университеты будут распределяться по уровням в зависимости от эффективности и качества подготовки студентов.
Реформа затрагивает и другие направления: обновляется порядок расчёта стоимости обучения одного студента по госзаказу, создаются новые центры развития высшего и цифрового образования, а также запускается платформа «Study in Uzbekistan» для иностранных студентов. Дополнительно вводится программа «Стипендия Нового Узбекистана», которая позволит ежегодно привлекать до 500 иностранных студентов на обучение в стране.