O‘zbekistonning Samarqand viloyati Ishtixon tumanida uzunligi 4 km bo‘lgan yangi aylanma yo‘l foydalanishga topshirildi. Loyiha viloyat hokimiyati tomonidan amalga oshirilgan bo‘lib, tuman markazidagi transport oqimini kamaytirish, shuningdek, Mitan qishlog‘i va M-37 trassasi bilan aloqalarni yaxshilashga qaratilgan.
Ob’ektning ochilishida viloyat rahbariyati ishtirok etdi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, yangi yo‘l tirbandlikni taxminan 40 foizga kamaytirishga va qo‘shni tumanlar yo‘nalishida yuk tashishni tezlashtirishga imkon beradi. Qurilish qiymati 40 milliard so‘mni tashkil etdi, bu mintaqadagi infratuzilma ishlarining ko‘lamini aks ettiradi.
Loyiha infratuzilmasi 73 metr uzunlikdagi va 15 metr kenglikdagi ko‘prik, 3,5 km uzunlikdagi velosiped va piyodalar yo‘laklari, ikkita avtobus bekati va quyosh batareyalarida ishlaydigan 155 ta chiroqni o‘z ichiga oladi. Yo‘l tarmog‘ini rivojlantirish, shuningdek, ilgari katta davlat investitsiyalari ajratilgan mintaqani modernizatsiya qilishning kengroq dasturiga kiradi.

В Самаркандской области открыли новую объездную дорогу
В Узбекистан в Иштыханском районе Самаркандской области введена в эксплуатацию новая объездная дорога протяжённостью 4 км. Проект реализован региональными властями и направлен на разгрузку транспортного потока в районном центре, а также улучшение связей с посёлком Митан и трассой М-37.
Открытие объекта прошло при участии руководства области. По расчётам, новая дорога позволит сократить пробки примерно на 40% и ускорить транзит грузов в направлении соседних районов. Стоимость строительства составила 40 млрд сумов, что отражает масштаб инфраструктурных работ в регионе.
Инфраструктура проекта включает мост длиной 73 метра и шириной 15 метров, вело- и пешеходные дорожки протяжённостью 3,5 км, две автобусные остановки и 155 фонарей на солнечных батареях. Развитие дорожной сети также входит в более широкую программу модернизации региона, на которую ранее были выделены значительные государственные инвестиции.