O'zbekistonda elchixona va konsulliklarga qabulga onlayn yozilish tizimi ishga tushirildi. Endi xorijda bo'lgan yoki boshqa davlatlarda vaqtincha yashayotgan fuqarolar shaxsiy tashrif va navbat kutish zaruratisiz yagona davlat xizmatlari portali my.gov.uz orqali ro'yxatdan o'tishlari mumkin.
Ilgari konsullik xizmatlarini olish uchun diplomatik vakolatxonalarga tashrif buyurish va joyida ro'yxatdan o'tish talab etilardi. Endi jarayon to'liq raqamli formatga o'tkazildi: foydalanuvchi xizmatni, konsullik okrugini, qulay sana va vaqtni tanlaydi, so'ngra qabul uchun elektron talon oladi.
Rasmiylar xizmat bepul taqdim etilishini va ma'muriy to'siqlarni qisqartirishga qaratilganligini ta'kidlamoqda. Onlayn ro'yxatga olishning joriy etilishi konsullik xizmatlarini olishni tezlashtirishi va fuqarolarning davlat tuzilmalari bilan o'zaro aloqasini yanada qulay va shaffof qilishi kerak.

Узбекистан перевёл запись в посольства в онлайн: очереди уходят в прошлое
В Узбекистан запущена система онлайн-записи на приём в посольства и консульства. Теперь граждане, находящиеся за рубежом или временно проживающие в других странах, могут записаться через единый портал госуслуг my.gov.uz без необходимости личного визита и ожидания в очередях.
Ранее для получения консульских услуг требовалось посещение дипломатических представительств и запись на месте. Теперь процесс полностью переведён в цифровой формат: пользователь выбирает услугу, консульский округ, удобные дату и время, после чего получает электронный талон на приём.
Власти отмечают, что сервис предоставляется бесплатно и направлен на сокращение административных барьеров. Внедрение онлайн-записи должно ускорить получение консульских услуг и сделать взаимодействие граждан с государственными структурами более удобным и прозрачным.