O'zbekiston Afg'oniston bozorida o'z o'rnini mustahkamlashga urinishlarni faollashtirmoqda: 13-14 aprel kunlari Hirot shahrida elektrotexnika mahsulotlarini ilgari surish bo'yicha tadbirlar bo'lib o'tdi. Delegatsiya bozor tadqiqotlarini, bir qator B2B uchrashuvlarini va mahalliy biznes bilan muzokaralar olib borib, haqiqiy ehtiyojlarni va yetkazib berish istiqbollarini baholadi.
Asosiy e'tibor talabni tahlil qilishga va bozorning joriy tuzilishiga qaratildi. "O'zeltexsanoat" uyushmasi vakillari yirik savdo maydonlarini va ixtisoslashtirilgan bozorlarni o'rganib, importyorlar va dilerlar bilan bevosita muloqot qilishdi. Uchrashuvlar davomida narxlar, raqobat va mahsulot tanqisligi bo'lgan segmentlar baholandi, ular O'zbekiston eksporti uchun o'sish nuqtalariga aylanishi mumkin.
Tashrif yakunlari bo'yicha tomonlar barqaror savdo zanjirlarini qurish va yetkazib berishni kengaytirish variantlarini muhokama qildilar. Gap raqobatbardosh mahsulotlarni arzon narxlarda ilgari surish va ikki mamlakat kompaniyalari o'rtasida ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash haqida bormoqda, bu esa iqtisodiy hamkorlikka qo'shimcha turtki berishi mumkin.

Узбекистан активизирует попытки закрепиться на рынке Афганистана: в Герат 13–14 апреля прошли мероприятия по продвижению электротехнической продукции. Делегация провела рыночные исследования, серию B2B-встреч и переговоры с местным бизнесом, чтобы оценить реальные потребности и перспективы поставок.
Основное внимание было уделено анализу спроса и текущей структуры рынка. Представители ассоциации «Узэлтехсаноат» изучили крупные торговые площадки и профильные рынки, где напрямую общались с импортёрами и дилерами. В ходе встреч оценивались цены, конкуренция и сегменты с дефицитом продукции, которые могут стать точками роста для узбекского экспорта.
По итогам визита стороны обсудили варианты выстраивания устойчивых торговых цепочек и расширения поставок. Речь идет о продвижении конкурентоспособной продукции по доступным ценам и укреплении деловых связей между компаниями двух стран, что может дать дополнительный импульс экономическому сотрудничеству.