O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi Afg'oniston avtomobil bozorining yuqori salohiyatini e'lon qildi va foydalanilgan mashinalar eksportini kengaytirishni taklif qildi. Tashkilotning baholashicha, yillik talab 250-300 mingta avtomobilga yetishi mumkin, bu esa biznes uchun katta imkoniyatlar yaratadi.
SSP raisi Davron Vahobov O'zbekiston ushbu bozorning sezilarli ulushini - yiliga 100 mingtagacha avtomobilni egallashi mumkinligini ta'kidladi, bu taxminan 500 million dollarga teng. Asosiy e'tibor yetkazib berishning asosiy segmentiga aylanishi mumkin bo'lgan arzon foydalanilgan modellarga qaratilishi taklif etilmoqda.
Lacetti, Nexia, Matiz va Spark potensial eksport modellari qatorida nomlari keltirilgan. Ta'kidlanishicha, bugungi kunda avtomobillarning asosiy qismi Afg'onistonga AQSh va Yaponiyadan murakkab logistika zanjirlari orqali kirib keladi, ammo geosiyosiy cheklovlar yangi yetkazib beruvchilar uchun imkoniyatlar yaratmoqda. Shuningdek, hisob-kitoblar va mablag'larni qaytarish masalalari muhokama qilinmoqda, bundan tashqari, avtomobil ehtiyot qismlari eksportining o'sishi ko'rib chiqilmoqda.

Торгово-промышленная палата Узбекистана заявила о высоком потенциале автомобильного рынка Афганистан и предложила расширить экспорт подержанных машин. По оценкам организации, ежегодный спрос может достигать 250–300 тысяч автомобилей, что открывает значительные возможности для бизнеса.
Председатель ТПП Даврон Вахабов отметил, что Узбекистан способен занять заметную долю этого рынка — до 100 тысяч автомобилей в год, что эквивалентно примерно 500 млн долларов. Основной акцент предлагается сделать на доступных подержанных моделях, которые могут стать ключевым сегментом поставок.
В числе потенциальных экспортных моделей названы Lacetti, Nexia, Matiz и Spark. Отмечается, что сегодня основная часть автомобилей поступает в Афганистан через сложные логистические цепочки из США и Японии, однако геополитические ограничения создают окно возможностей для новых поставщиков. Также обсуждаются вопросы расчетов и возврата средств, а дополнительно рассматривается рост экспорта автозапчастей.