O'zbekiston Savdo-sanoat palatasi Afg'oniston avtomobil bozorining yuqori salohiyatini e'lon qildi va foydalanilgan mashinalar eksportini kengaytirishni taklif qildi. Tashkilotning baholashicha, yillik talab 250-300 mingta avtomobilga yetishi mumkin, bu esa biznes uchun katta imkoniyatlar yaratadi.
SSP raisi Davron Vahobov O'zbekiston ushbu bozorning sezilarli ulushini - yiliga 100 mingtagacha avtomobilni egallashi mumkinligini ta'kidladi, bu taxminan 500 million dollarga teng. Asosiy e'tibor yetkazib berishning asosiy segmentiga aylanishi mumkin bo'lgan arzon foydalanilgan modellarga qaratilishi taklif etilmoqda.
Lacetti, Nexia, Matiz va Spark potensial eksport modellari qatorida nomlari keltirilgan. Ta'kidlanishicha, bugungi kunda avtomobillarning asosiy qismi Afg'onistonga AQSh va Yaponiyadan murakkab logistika zanjirlari orqali kirib keladi, ammo geosiyosiy cheklovlar yangi yetkazib beruvchilar uchun imkoniyatlar yaratmoqda. Shuningdek, hisob-kitoblar va mablag'larni qaytarish masalalari muhokama qilinmoqda, bundan tashqari, avtomobil ehtiyot qismlari eksportining o'sishi ko'rib chiqilmoqda.

The Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan has announced the high potential of the Afghan car market and proposed expanding the export of used cars. According to the organization, annual demand could reach 250–300 thousand cars, which opens up significant opportunities for business.
The Chairman of the CCI, Davron Vahabov, noted that Uzbekistan is capable of occupying a significant share of this market — up to 100 thousand cars per year, which is equivalent to approximately $500 million. The main emphasis is proposed to be placed on affordable used models, which could become a key segment of supplies.
Lacetti, Nexia, Matiz and Spark were named among the potential export models. It is noted that today the main part of cars enters Afghanistan through complex logistics chains from the USA and Japan, however, geopolitical restrictions create a window of opportunity for new suppliers. Issues of settlements and return of funds are also being discussed, and the growth of exports of auto parts is additionally being considered.