O'zbekiston Markaziy Osiyo sun'iy intellektida yetakchilikka intilmoqda
O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasi Ostonada bo'lib o'tgan «Data Center & AI Infrastructure Central Asia 2026» konferensiyasida sun'iy intellekt va ma'lumotlarni qayta ishlash markazlarini rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli islohotlar va tashabbuslarni taqdim etdi.
16-17 aprel kunlari o'zbek tomoni raqamli infratuzilmani mustahkamlash, hisoblash quvvatini sezilarli darajada kengaytirish va aynan AI-texnologiyalariga yo'naltirilgan zamonaviy ma'lumotlar markazlarini joylashtirish uchun maksimal darajada qulay sharoitlar yaratish bo'yicha faol ishlar haqida batafsil ma'lumot berdi. Ushbu qadamlar O'zbekistonni sun'iy intellektning mintaqaviy xabiga aylantirishga qaratilgan.
Konferensiya Markaziy Osiyo, MDH va xalqaro texnologiya kompaniyalarining asosiy o'yinchilarini to'pladi. O'zbekiston vakillari mamlakat investorlar uchun qulay muhit yaratayotganini va AI va bulutli texnologiyalar sohasida keng ko'lamli hamkorlikka tayyorligini ta'kidladilar.

Узбекистан рвётся в лидеры ИИ Центральной Азии
Делегация Министерства цифровых технологий Узбекистана на конференции «Data Center & AI Infrastructure Central Asia 2026» в Астане представила масштабные реформы и инициативы по развитию искусственного интеллекта и центров обработки данных.
16–17 апреля узбекская сторона подробно рассказала об активной работе по укреплению цифровой инфраструктуры, значительному расширению вычислительных мощностей и созданию максимально выгодных условий для размещения современных дата-центров, ориентированных именно на AI-технологии. Эти шаги призваны превратить Узбекистан в региональный хаб искусственного интеллекта.
Конференция собрала ключевых игроков из Центральной Азии, СНГ и международных технологических компаний. Представители Узбекистана подчеркнули, что страна активно формирует благоприятную среду для инвесторов и готова к масштабному сотрудничеству в сфере ИИ и облачных технологий.