O‘zbekistonda Besqala Mining Valley maxsus mayning zonasini yaratish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. 2026-yil 17-apreldagi prezident qaroriga ko‘ra, uning hududi sifatida amalda butun Qoraqalpog‘iston Respublikasi belgilandi, bu yerda belgilangan tartibga rioya qilingan holda kriptoaktivlarni qazib olishga ruxsat beriladi.
Rezidentlar mamlakatning yagona energetika tizimi elektr energiyasidan, shuningdek muqobil manbalardan, jumladan qayta tiklanuvchi energetika va vodorod qurilmalaridan foydalanishlari mumkin bo‘ladi. Olingan raqamli aktivlarni milliy kriptobirjalarda ham, xalqaro platformalarda ham, jumladan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar orqali va boshqa kriptoaktivlarga ayirboshlash yo‘li bilan sotishga ruxsat etiladi.
Loyihani boshqarish uchun alohida direksiya tashkil etiladi, vakolatli regulyator etib esa Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tayinlandi. Asosiy rag‘batlardan biri soliq rejimi bo‘ladi: zonadagi mayning kompaniyalarining daromadlari 2035-yil 1-yanvargacha soliqlar va yig‘imlardan ozod etiladi.

Uzbekistan is creating a crypto center: the Besqala Mining Valley mining zone will appear in Karakalpakstan
The project, with tax incentives until 2035, will cover the entire territory of the region
Uzbekistan has decided to create the special mining zone Besqala Mining Valley. According to the presidential decree of April 17, 2026, virtually the entire Republic of Karakalpakstan has been designated as its territory, where crypto-asset mining will be permitted subject to compliance with the established regulations.
Residents will be able to use electricity from the country's unified energy system, as well as alternative sources, including renewable energy and hydrogen installations. The resulting digital assets will be allowed to be sold both on national crypto exchanges and on international platforms, including through direct contracts and exchange for other crypto-assets.
A separate directorate is being created to manage the project, and the authorized regulator has been designated as the National Agency of Perspective Projects. One of the key incentives will be the tax regime: the income of mining companies in the zone will be exempt from taxes and fees until January 1, 2035.