O‘zbekistonda Besqala Mining Valley maxsus mayning zonasini yaratish to‘g‘risida qaror qabul qilindi. 2026-yil 17-apreldagi prezident qaroriga ko‘ra, uning hududi sifatida amalda butun Qoraqalpog‘iston Respublikasi belgilandi, bu yerda belgilangan tartibga rioya qilingan holda kriptoaktivlarni qazib olishga ruxsat beriladi.
Rezidentlar mamlakatning yagona energetika tizimi elektr energiyasidan, shuningdek muqobil manbalardan, jumladan qayta tiklanuvchi energetika va vodorod qurilmalaridan foydalanishlari mumkin bo‘ladi. Olingan raqamli aktivlarni milliy kriptobirjalarda ham, xalqaro platformalarda ham, jumladan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar orqali va boshqa kriptoaktivlarga ayirboshlash yo‘li bilan sotishga ruxsat etiladi.
Loyihani boshqarish uchun alohida direksiya tashkil etiladi, vakolatli regulyator etib esa Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tayinlandi. Asosiy rag‘batlardan biri soliq rejimi bo‘ladi: zonadagi mayning kompaniyalarining daromadlari 2035-yil 1-yanvargacha soliqlar va yig‘imlardan ozod etiladi.

В Узбекистане принято решение о создании специальной майнинговой зоны Besqala Mining Valley. Согласно постановлению президента от 17 апреля 2026 года, под её территорию фактически определена вся Республика Каракалпакстан, где будет разрешена добыча криптоактивов при соблюдении установленного регулирования.
Резиденты смогут использовать электроэнергию единой энергосистемы страны, а также альтернативные источники, включая возобновляемую энергетику и водородные установки. Полученные цифровые активы разрешат продавать как на национальных криптобиржах, так и на международных платформах, включая прямые контракты и обмен на другие криптоактивы.
Для управления проектом создаётся отдельная дирекция, а уполномоченным регулятором назначено Национальное агентство перспективных проектов. Одним из ключевых стимулов станет налоговый режим: доходы майнинговых компаний в зоне будут освобождены от налогов и сборов до 1 января 2035 года.