2026 yilning birinchi choragida Oʻzbekistonga pul oʻtkazmalari oqimi 3,79 mlrd AQSH dollariga yetdi. Markaziy bank maʼlumotlariga koʻra, bu bir yil avvalgiga nisbatan 13% yoki 433 mln ga ko‘pdir (3,36 mlrd), 2024 yil bilan solishtirganda esa o‘sish yanada sezilarli — o‘shanda hajm 2,5 mlrd dollarni tashkil etgan.
Oyma-oy dinamika bir maromdagi o‘sishni ko‘rsatdi: yanvar va fevralda 1,23 mlrd dollardan, martda esa 1,33 mlrd dollar kelib tushdi. Aynan mart chorakning eng yuqori ko‘rsatkichli oyi bo‘ldi. Yillik hisobda mart natijasi 2025 yilga nisbatan qariyb 10% ga oshdi (1,22 mlrd) va 2024 yilga nisbatan 38% ga o‘sdi (963 mln dollar).
Shu bilan birga, xalqaro tizimlar orqali mablagʻlar chiqimi 604 mln dollarni tashkil etib, yillik taqqoslashda 39 mln ga kamaydi. Regulyator qayd etishicha, valyuta taklifi eksport, banklarning tashqi qarzlari, oʻtkazmalar va aholi tomonidan valyuta sotilishi hisobidan shakllangan. 2025 yilda oʻtkazmalarning umumiy hajmi 18,9 mlrd dollarga yetdi (+27,2%), asosiy qismi Yevropa va Osiyodagi mehnat migrantlari hissasiga toʻgʻri keldi.

In the first quarter of 2026, the inflow of money transfers to Uzbekistan reached $3.79 billion. According to the Central Bank, this is 13% or $433 million more than a year earlier ($3.36 billion), and compared with 2024 the growth is even more noticeable — at that time the volume amounted to $2.5 billion.
The month-by-month dynamics showed steady growth: in January and February, $1.23 billion was received each month, and in March — $1.33 billion. March became the peak month of the quarter. In annual terms, the March result increased by almost 10% compared with 2025 ($1.22 billion) and by 38% compared with 2024 ($963 million).
At the same time, the outflow of funds through international systems amounted to $604 million, decreasing by $39 million year-on-year. The regulator notes that the foreign currency supply was formed through exports, external borrowings by banks, transfers, and currency sales by the population. In 2025, the total volume of transfers reached $18.9 billion (+27.2%), with the main share coming from labor migrants in Europe and Asia.