O'zbekiston energetikasi uchun gaz yutug'i: ODK yangi agregatlarni namoyish etdi
"Innoprom. Markaziy Osiyo" ko'rgazmasida mamlakatning gaz infratuzilmasini qurish va modernizatsiya qilishni tezlashtirishga qodir uskunalar taqdim etildi
ODK (Rostex tarkibiy qismi) seriyali UGPA-16(25) gaz haydash agregatini, shuningdek, NK-14ST va AL-31ST sanoat dvigatellarini taqdim etdi. Uskunalar O‘zbekiston gaz transporti tizimini rivojlantirish va yangilashda qo‘llash uchun mo‘ljallangan. UGPA ning asosiy xususiyati – modulli konstruksiya va 12 dan 32 MVt gacha quvvatga ega dvigatellar bilan jiddiy o‘zgarishlarsiz mosligi, bu esa joriy etishni soddalashtiradi.
Agregat sakkizta tayyor blokdan yig‘ilgan bo‘lib, bu kompressor stansiyalarini o‘rnatish muddatini sezilarli darajada qisqartirish va ularni tezroq ishga tushirish imkonini beradi. Shuningdek, stansiyalar unumdorligini oshirish uchun yaratilgan 8,5 MVt quvvatga ega NK-14ST dvigateli va allaqachon turli iqlim sharoitlarida, shu jumladan issiq hududlarda qo‘llanilayotgan AL-31ST dvigateli taqdim etildi.
ODK da ta’kidlashlaricha, bunday yechimlar gaz magistrallarining o‘tkazuvchanlik qobiliyatini oshirish va yetkazib berish barqarorligini yaxshilash imkonini beradi. Uskunalar allaqachon Rossiyada qo‘llanilmoqda va endi O‘zbekistondagi loyihalar uchun taklif etilmoqda, bu yerda energetika infratuzilmasini kengaytirish va uning samaradorligini oshirishga bo‘lgan talab ortib bormoqda.

Газовый рывок для энергетики Узбекистана: ОДК показала новые агрегаты
На выставке «Иннопром. Центральная Азия» представили оборудование, способное ускорить строительство и модернизацию газовой инфраструктуры страны
ОДК (структура Ростеха) представила серийный газоперекачивающий агрегат УГПА-16(25), а также индустриальные двигатели НК-14СТ и АЛ-31СТ. Оборудование рассчитано на применение при развитии и обновлении газотранспортной системы Узбекистана. Главная особенность УГПА — модульная конструкция и совместимость с двигателями мощностью от 12 до 32 МВт без серьёзных переделок, что упрощает внедрение.
Агрегат собран из восьми готовых блоков, что позволяет заметно сократить сроки монтажа компрессорных станций и быстрее вводить их в эксплуатацию. Также представлен двигатель НК-14СТ мощностью 8,5 МВт, созданный для увеличения производительности станций, и АЛ-31СТ, уже применяемый в разных климатических условиях, включая жаркие регионы.
В ОДК отмечают, что такие решения позволяют наращивать пропускную способность газовых магистралей и повышать стабильность поставок. Оборудование уже используется в России, а теперь предлагается для проектов в Узбекистане, где растёт спрос на расширение энергетической инфраструктуры и повышение её эффективности.