O'tgan yilga nisbatan ifloslantiruvchi moddalar chiqindilari 1,4 ming tonnaga, CO₂ hajmi esa birdaniga 300 ming tonnaga kamaydi. Kompaniya barcha stansiyalar xalqaro ISO 14001 standartlari va ESG tamoyillarini hisobga olgan holda ishlayotganini ta'kidlaydi. Qo'shimcha ravishda, Sustainable Fitch'dan 50 ball darajasida ESG-reytingi olindi, bu barqaror ekologik siyosatning shakllanishini aks ettiradi.
Qabul qilingan choralar orasida tozalash tizimlarini modernizatsiya qilish, 25 ta filtrni almashtirish, umumiy quvvati 13,5 MVt bo'lgan quyosh elektr stansiyalarini ishga tushirish va avtoparkni elektromobillarga o'tkazish bilan yangilash mavjud. Shuningdek, "Yashil makon" dasturi doirasida 19 mingga yaqin daraxt ekildi, bu rejalashtirilgan ko'rsatkichlardan sezilarli darajada oshib ketadi.

Электростанции Узбекистана резко снизили выбросы: минус 300 тыс. тонн CO₂ за квартал
В Узбекистан подвели итоги экологической работы тепловых электростанций за I квартал 2026 года. В «Иссиқлик электр станциялари» заявили о заметном снижении воздействия на окружающую среду и усилении контроля на всех объектах.
По сравнению с прошлым годом выбросы загрязняющих веществ сократились на 1,4 тыс. тонн, а объём CO₂ уменьшился сразу на 300 тыс. тонн. В компании подчёркивают, что все станции работают с учётом международных стандартов ISO 14001 и принципов ESG. Дополнительно был получен ESG-рейтинг от Sustainable Fitch на уровне 50 баллов, что отражает формирование устойчивой экологической политики.
Среди принятых мер — модернизация очистных систем, замена 25 фильтров, запуск солнечных электростанций суммарной мощностью 13,5 МВт и обновление автопарка с переходом на электромобили. Также в рамках программы «Яшил макон» высажено около 19 тыс. деревьев, что значительно превышает плановые показатели.