O‘zbekistonda O‘zbekgidroenergo ustav kapitali 785 mlrd so‘mga oshirildi. Bu qaror Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan ro‘yxatga olingan 54,05 mlrd so‘mlik qo‘shimcha aksiyalar chiqarish orqali amalga oshirildi.
Yangi qimmatli qog‘ozlar amaldagi aksiyadorlar, jumladan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda O‘zbekiston Milliy investitsiya fondi o‘rtasida taqsimlanadi. Kapitalning kengaytirilishi davlat tomonidan “O‘zsuvloyiha” kompaniyasidagi (50,8%) xuddi shu summaga baholangan ulushning o‘tkazilishi bilan bog‘liq.
2024-yilda tashkil etilgan O‘zNIF Franklin Templeton Asset Management tomonidan boshqariladi va allaqachon 2,44 mlrd dollarlik aktivlarni nazorat qiladi. Uning portfeliga 13 ta yirik kompaniyadagi ulushlar, jumladan, Uzbekistan Airways, O‘zbektelekom va Temiryo‘linfratuzilma kiradi, bu esa fondni mamlakat iqtisodiyotini isloh qilish va kapital bozorini rivojlantirishning asosiy vositalaridan biriga aylantiradi.

Капитал Узбекгидроэнерго вырос до 785 млрд сумов: государство усиливает контроль
В Узбекистан увеличили уставный капитал Узбекгидроэнерго до 785 млрд сумов. Решение реализовано через дополнительный выпуск акций на 54,05 млрд сумов, зарегистрированный Национальным агентством перспективных проектов.
Новые бумаги будут распределены среди действующих акционеров, включая Министерство экономики и финансов и Узбекский национальный инвестиционный фонд. Расширение капитала связано с передачей государством доли в компании «Узсувлойиха» (50,8%), оценённой в ту же сумму.
УзНИФ, созданный в 2024 году, управляется Franklin Templeton Asset Management и уже контролирует активы на 2,44 млрд долларов. В его портфель входят доли в 13 крупных компаниях, включая Uzbekistan Airways, Узбектелеком и Темирйулинфратузилма, что делает фонд одним из ключевых инструментов реформирования экономики и развития рынка капитала страны.