O'zbekiston Yevroosiyoda Osiyo investitsiyalarini jalb qilish bo'yicha asosiy markaz sifatidagi mavqeini jadal mustahkamlamoqda. Yevroosiyo taraqqiyot banki tahlilchilarining ma'lumotlariga ko'ra, 2016-yildan 2025-yil o'rtalariga qadar bo'lgan davrda Osiyo mamlakatlaridan respublika iqtisodiyotiga to'g'ridan-to'g'ri investitsiyalar hajmi 45 barobardan ko'proqqa — 0,5 milliard dollardan 22,6 milliard dollargacha oshgan. Faqatgina so'nggi 1,5 yil ichida bu ko'rsatkich ikki barobar oshib, Markaziy Osiyodagi umumiy o'sishning qariyb 62 foizini ta'minladi.
Bunday keskin o'sish iqtisodiyotni xorijiy hamkorlar uchun ochgan islohotlar, shuningdek, faol industrializatsiya va “yashil” energetikaga o'tish bilan izohlanadi. Aynan elektr energetikasi investitsiyalarning asosiy yo'nalishi bo'ldi: Fors ko'rfazi mamlakatlari va Xitoy quyosh va shamol energiyasi sohasida o'nlab loyihalarni, shu jumladan yirik shamol elektr stansiyalari va issiqlik elektr stansiyalarini amalga oshirmoqda.
Eng yirik investorlar Xitoy, Fors ko'rfazi mamlakatlari va Turkiyadir, ularga investitsiyalarning qariyb 90 foizi to'g'ri keladi. Shu bilan birga, investitsiyalar tarkibi sezilarli darajada o'zgarmoqda: energetika ulushi so'nggi yillarda qariyb 10 barobar oshgan, xomashyo sektori esa asta-sekin o'z ahamiyatini yo'qotmoqda. Shu fonda O'zbekiston nafaqat jalb qilingan kapital hajmi bo'yicha qo'shnilarini ortda qoldirdi, balki mintaqaning asosiy investitsiya markazi sifatida ham mustahkamlandi.

Узбекистан перехватывает инвестиции Азии: страна вышла в лидеры региона
Узбекистан стремительно укрепляет позиции ключевого центра притяжения азиатских инвестиций в Евразии. По данным аналитики Евразийского банка развития, за период с 2016 года по середину 2025 года объем прямых инвестиций из стран Азии в экономику республики увеличился более чем в 45 раз — с 0,5 млрд до 22,6 млрд долларов. Только за последние 1,5 года показатель удвоился, обеспечив около 62% всего прироста в Центральной Азии.
Столь резкий рост объясняется реформами, открывшими экономику для иностранных партнеров, а также активной индустриализацией и переходом к «зеленой» энергетике. Именно электроэнергетика стала главным направлением вложений: страны Персидского залива и Китай реализуют десятки проектов в сфере солнечной и ветровой генерации, включая крупные ветропарки и тепловые электростанции.
Крупнейшими инвесторами выступают Китай, страны Залива и Турция, на которые приходится около 90% вложений. При этом структура инвестиций заметно меняется: доля энергетики за последние годы выросла почти в 10 раз, тогда как сырьевой сектор постепенно теряет значение. На этом фоне Узбекистан не только обошел соседей по объему привлеченного капитала, но и закрепился как главный инвестиционный хаб региона.