Toshkent yoʻlovchi vagonlarini qurish va taʼmirlash zavodi oʻz mahsulotlarini Rossiyaga eksport qilishni rejalashtirmoqda. 2025–2026 yillarga moʻljallangan modernizatsiya dasturi doirasida korxona 70 ta yangi vagon ishlab chiqarishi kerak, ulardan 55 tasi allaqachon foydalanishga topshirilgan. Qolgan 15 tasini iyun oyi oxirigacha yakunlash rejalashtirilgan.
Joriy yilda zavod Rossiya bozoriga 42 ta yoʻlovchi-bagaj vagonini yetkazib berish niyatida. Korxona bir necha turdagi harakatlanuvchi tarkibni, jumladan, platskart, kupe, yuqori qulaylikdagi vagonlar, harakatlanish imkoniyati cheklangan yoʻlovchilar uchun vagonlar va restoran vagonlarini ishlab chiqaradi. Ularning barchasi zamonaviy iqlim nazorati tizimlari, USB-zaryadlash qurilmalari, ekologik toza sanuzellar va videokuzatuv tizimlari bilan jihozlangan.
2025 yil aprel oyida zavodning nazorat paketi (90,02%) Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga, soʻngra Transport Engineering Center kompaniyasiga oʻtkazildi. Kuzatuv kengashi tarkibiga Rossiya va Qozogʻiston temir yoʻl mashinasozligi kompaniyalari bilan bogʻliq tuzilmalar vakillari kirdi. Bu harakatlanuvchi tarkib ishlab chiqarish boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishga yordam berishi kerak.

Узбекистан начнёт поставки пассажирских вагонов в Россию
Ташкентский завод по строительству и ремонту пассажирских вагонов планирует начать экспорт своей продукции в Россию. В рамках программы модернизации на 2025–2026 годы предприятие должно выпустить 70 новых вагонов, из которых 55 уже введены в эксплуатацию. Оставшиеся 15 планируется завершить до конца июня.
В текущем году завод намерен поставить на российский рынок 42 пассажирско-багажных вагона. Предприятие производит несколько типов подвижного состава, включая плацкартные, купейные, вагоны повышенной комфортности, вагоны для маломобильных пассажиров и вагоны-рестораны. Все они оснащены современными системами климат-контроля, USB-зарядками, экологичными санузлами и системами видеонаблюдения.
В апреле 2025 года контрольный пакет завода (90,02%) был передан в управление Агентству по управлению государственными активами, а затем — компании Transport Engineering Center. В состав наблюдательного совета вошли представители структур, связанных с российскими и казахстанскими компаниями железнодорожного машиностроения. Это должно способствовать реализации совместных проектов по производству подвижного состава.