O'zbekistonda xorijlik talabalar soni 2,3 barobar oshdi
2026-yilning birinchi choragida O‘zbekistonga o‘qish maqsadida 15 124 nafar xorijiy fuqaro keldi. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan xorijlik talabalar soni 8,5 ming kishiga, ya’ni 2,3 barobarga oshdi, deb xabar berdi Statistika qo‘mitasi.
Eng ko‘p talabalar Turkmanistondan kelgan – 7 174 kishi. Ikkinchi o‘rinda Hindiston (2 835 kishi), uchinchi o‘rinda Tojikiston (1 170 kishi) turadi. Shuningdek, Xitoy (641), Qirg‘iziston (483), Pokiston (438), Misr (353), Janubiy Koreya (342), Filippin (286) va AQSH (191) dan ham ko‘plab talabalar kelgan.
Xorijlik talabalar sonining o‘sishi O‘zbekiston oliy ta’limining mintaqaviy va xalqaro miqyosda jozibadorligining oshganligini aks ettiradi.

The number of foreign students in Uzbekistan has increased 2.3 times
In the first quarter of 2026, 15,124 foreign citizens arrived in Uzbekistan for study purposes. Compared to the same period last year, the number of foreign students increased by 8.5 thousand people, or 2.3 times, according to the National Statistics Committee.
Most students came from Turkmenistan — 7,174 people. India ranked second (2,835 people), and Tajikistan third (1,170 people). A significant number of students also represent China (641), Kyrgyzstan (483), Pakistan (438), Egypt (353), South Korea (342), the Philippines (286), and the USA (191).
The increase in the number of foreign students reflects the growing attractiveness of Uzbek higher education at regional and international levels.