O'zbekistonda xorijlik talabalar soni 2,3 barobar oshdi
2026-yilning birinchi choragida O‘zbekistonga o‘qish maqsadida 15 124 nafar xorijiy fuqaro keldi. O‘tgan yilning shu davriga nisbatan xorijlik talabalar soni 8,5 ming kishiga, ya’ni 2,3 barobarga oshdi, deb xabar berdi Statistika qo‘mitasi.
Eng ko‘p talabalar Turkmanistondan kelgan – 7 174 kishi. Ikkinchi o‘rinda Hindiston (2 835 kishi), uchinchi o‘rinda Tojikiston (1 170 kishi) turadi. Shuningdek, Xitoy (641), Qirg‘iziston (483), Pokiston (438), Misr (353), Janubiy Koreya (342), Filippin (286) va AQSH (191) dan ham ko‘plab talabalar kelgan.
Xorijlik talabalar sonining o‘sishi O‘zbekiston oliy ta’limining mintaqaviy va xalqaro miqyosda jozibadorligining oshganligini aks ettiradi.

Число иностранных студентов в Узбекистане выросло в 2,3 раза
В первом квартале 2026 года в Узбекистан с целью обучения прибыло 15 124 иностранных гражданина. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество иностранных студентов увеличилось на 8,5 тысячи человек, или в 2,3 раза, сообщили в Национальном комитете по статистике.
Больше всего студентов приехало из Туркменистана — 7 174 человека. На втором месте Индия (2 835 человек), на третьем — Таджикистан (1 170 человек). Значительное число студентов также представляют Китай (641), Кыргызстан (483), Пакистан (438), Египет (353), Южную Корею (342), Филиппины (286) и США (191).
Рост числа иностранных студентов отражает повышение привлекательности узбекистанского высшего образования на региональном и международном уровне.