Samarqandda Osiyo taraqqiyot bankining yillik yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Markaziy banki vakillari Standard Chartered bilan muzokaralar o‘tkazib, fintexni rivojlantirish va xalqaro zaxiralarni boshqarishning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Raqamli bankchilik, raqamli aktivlar va transchegaraviy hisob-kitoblar infratuzilmasiga alohida e'tibor qaratildi.
Markaziy bankning raqamli valyutasi mavzusi alohida blokni tashkil etdi. O‘zbekiston tomoni CBDCni joriy etish bo‘yicha xalqaro tajribani o‘rganayotganini va tegishli idoralar ishtirokida turli stsenariylarni ko‘rib chiqayotganini ma'lum qildi. Shuningdek, saqlov xizmatlari va zamonaviy texnologiyalarni an'anaviy moliyaviy xizmatlarga integratsiya qilish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, tomonlar zaxiralarni boshqarish strategiyasiga to‘xtalib o‘tdilar: O‘zbekiston xavfsizlik, likvidlik va daromadlilikka urg‘u bergan holda konservativ yondashuvga amal qiladi, shu bilan birga aktivlarni diversifikatsiya qiladi va avtomatlashtirishni joriy etadi. Uchrashuv yakunida texnik yordam va moliyaviy infratuzilmani rivojlantirishni o‘z ichiga olgan holda keyingi hamkorlik bo‘yicha kelishuvga erishildi.

ЦБ Узбекистана и Standard Chartered обсудили финтех и цифровую валюту
В Самарканде в рамках ежегодного заседания Азиатский банк развития представители Центрального банка Узбекистана провели переговоры с Standard Chartered, обсудив ключевые направления развития финтеха и управления международными резервами. Особое внимание уделили цифровому банкингу, цифровым активам и инфраструктуре трансграничных расчётов.
Отдельным блоком стала тема цифровой валюты центрального банка. Узбекская сторона сообщила, что изучает международный опыт внедрения CBDC и рассматривает различные сценарии с участием профильных ведомств. Также обсуждались вопросы кастодиального хранения и интеграции современных технологий в традиционные финансовые сервисы.
Кроме того, стороны затронули стратегию управления резервами: Узбекистан придерживается консервативного подхода с упором на безопасность, ликвидность и доходность, параллельно диверсифицируя активы и внедряя автоматизацию. По итогам встречи достигнута договорённость о дальнейшем сотрудничестве, включая техническую поддержку и развитие финансовой инфраструктуры.