Muzokaralar markazida - iqtisodiyot, turizm va sun'iy intellekt yordamida boshqaruvni raqamlashtirish
Samarqand viloyati hokimi Adiz Boboyev boshchiligidagi delegatsiya AQSHda Savdo vazirligining Kaliforniya boshqarmasi vakillari bilan muzokaralar o'tkazdi. Uchrashuv zamonaviy texnologiyalar, avvalambor sun'iy intellekt sohasida hamkorlikni rivojlantirish va savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga bag'ishlandi.
Tomonlar mintaqaning asosiy sohalariga – turizm va savdoni raqamlashtirishdan tortib, iqtisodiyotdagi boshqaruv jarayonlarini optimallashtirishgacha bo'lgan sun'iy intellekt yechimlarini joriy etishni muhokama qildilar. Ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va mijozlarga xizmat ko'rsatish sifatini yaxshilash uchun sun'iy intellekt texnologiyalaridan foydalanishga alohida e'tibor qaratildi.
Shuningdek, uchrashuv davomida antropomorfik va fizik sun'iy intellekt shakllarining rivojlanishi hamda ularning kundalik hayot va xizmat ko'rsatish sohasiga integratsiyasi haqida taqdimot o'tkazildi. Muzokaralar yakunida tomonlar ushbu muloqot Samarqand viloyati va AQSH texnologik markazlari o'rtasida qo'shma innovatsion va investitsion loyihalarni shakllantirish yo'lidagi qadam bo'lganini ta'kidladilar.

Самарканд и США обсуждают ИИ-партнёрство: регион готовится к внедрению «умных» технологий
В центре переговоров — цифровизация экономики, туризма и управление с помощью искусственного интеллекта
Делегация Самаркандской области во главе с хокимом Адизом Бобоевым провела в США переговоры с представителями калифорнийского управления Министерства торговли. Встреча была посвящена развитию сотрудничества в сфере современных технологий, прежде всего искусственного интеллекта, и расширению торгово-экономических связей.
Стороны обсудили внедрение ИИ-решений в ключевые отрасли региона — от цифровизации туризма и торговли до оптимизации управленческих процессов в экономике. Отдельный акцент был сделан на использовании технологий искусственного интеллекта для повышения эффективности производства и улучшения качества обслуживания клиентов.
Также в ходе встречи была представлена презентация о развитии антропоморфных и физических форм ИИ и их интеграции в повседневную жизнь и сферу услуг. По итогам переговоров стороны отметили, что диалог стал шагом к формированию совместных инновационных и инвестиционных проектов между Самаркандской областью и технологическими центрами США.