O'zbekiston delegatsiyasi Koreya Respublikasining KSP dasturi doirasida 2025-2026 yillarning 17-23 may kunlari Koreya Respublikasiga tashrif buyurdi. Tashrif huquqiy sohadagi raqamli yechimlarni va normativ-huquqiy hujjatlar bilan ishlashning zamonaviy yondashuvlarini o'rganishga qaratilgan edi.
Dastur ishtirokchilariga Janubiy Koreyaning qonunchilikni raqamlashtirish, huquqiy normalarni ishlab chiqishda texnologiyalarni joriy etish va fuqarolarni xabardor qilish tizimlari bo'yicha tajribasi taqdim etildi. Sun'iy intellekt va IT-yechimlarni yuridik amaliyotda qo'llashga alohida e'tibor qaratildi.
Tashrif davomida Milliy Assambleya, Konstitutsiyaviy sud va Koreya Respublikasi Qonunchilik vazirligi vakillari, shuningdek, tegishli IT-kompaniyalar bilan uchrashuvlar bo'lib o'tdi. Dastur yakunida O'zbekiston Adliya vazirligi huzuridagi "Adolat" Milliy huquqiy axborot markazi va Koreya huquqiy axborot markazi o'rtasida raqamli huquqiy texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni mustahkamlovchi memorandum imzolandi.

Tashkent Studies How Digitalization Changes the Legal System and Access to Legal Information
A delegation from Uzbekistan, as part of the Republic of Korea's KSP program, visited the Republic of Korea from May 17 to May 23, 2025–2026. The visit aimed to study digital solutions in the legal field and modern approaches to working with regulatory legal acts.
Participants of the program were introduced to South Korea's experience in legislative digitalization, the implementation of technologies in the development of legal norms, and systems for informing citizens. Special attention was paid to the application of artificial intelligence and IT solutions in legal practice.
During the visit, meetings were held with representatives of the National Assembly, the Constitutional Court, and the Ministry of Legislation of the Republic of Korea, as well as relevant IT companies. Following the program, a memorandum was signed between the National Legal Information Center “Adolat” under the Ministry of Justice of Uzbekistan and the Korean Legal Information Center, which formalizes cooperation in the field of digital legal technologies.