Uzbekistan aviakompaniyalarga nisbatan overbooking va yo'lovchilar huquqlarini buzish bo'yicha shikoyatlarni tekshirmoqda
Xizmat ko'rsatish sifati, kechikishlar va parvozga ruxsat berilmaganlik uchun tovon puli bo'yicha da'volar fonida murojaatlar soni keskin oshdi
O'zbekiston Raqobat qo'mitasi xususiy aviatashuvchilar Centrum Air va Qanot Sharq faoliyatiga oid ko'plab shikoyatlardan so'ng Fuqaro aviatsiyasi agentligiga rasmiy so'rov yubordi.
Idora ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda fuqarolardan 127 ta murojaat qayd etilgan bo'lsa, 2026 yilning dastlabki to'rt oyida bu ko'rsatkich allaqachon 145 taga yetgan, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan ikki baravar ko'pdir. Da'volar sonining yanada o'sishi kuzatilmoqda.
Tahlil davomida ko'rsatilmagan xizmatlar uchun haq undirish, xizmat ko'rsatish muddatlarini buzish va sifatsiz xizmat ko'rsatish holatlari aniqlangan. Yo'lovchilar, shuningdek, chipta mavjud bo'lsa-da, parvozga ruxsat berilmaganligi, reyslarning kechikishi va kompensatsiyaning yo'qligidan shikoyat qilmoqdalar.
Bundan tashqari, uzoq muddatli kechikishlar paytida yo'lovchilarni oziq-ovqat, suv, mehmonxona bilan ta'minlash, shuningdek, transferning yo'qligi va ortiqcha yo'lovchilar ro'yxatga olinganda yuzaga kelishi mumkin bo'lgan muammolar haqida ma'lumot berilmasligi bo'yicha qoidabuzarliklar qayd etilgan.

Узбекистан проверяет жалобы на авиакомпании из-за овербукинга и нарушений прав пассажиров
Число обращений резко выросло на фоне претензий к качеству обслуживания и компенсациям за задержки и отказ в посадке
Комитет по конкуренции Узбекистана направил официальный запрос в Агентство гражданской авиации после многочисленных жалоб на деятельность частных авиаперевозчиков Centrum Air и Qanot Sharq.
По данным ведомства, в 2025 году было зафиксировано 127 обращений граждан, а за первые четыре месяца 2026 года — уже 145, что более чем вдвое превышает показатель аналогичного периода прошлого года. Отмечается дальнейший рост числа претензий.
В ходе анализа выявлены случаи взимания платы за неоказанные услуги, нарушения сроков предоставления сервиса и некачественного обслуживания. Пассажиры также жалуются на отказ в посадке при наличии билета, задержки рейсов и отсутствие компенсаций.
Дополнительно указываются нарушения в части обеспечения пассажиров питанием, водой, размещением в гостиницах при длительных задержках, а также отсутствием трансфера и информирования о возможных проблемах при регистрации сверхнормативного количества пассажиров.