Uzbekistan aviakompaniyalarga nisbatan overbooking va yo'lovchilar huquqlarini buzish bo'yicha shikoyatlarni tekshirmoqda
Xizmat ko'rsatish sifati, kechikishlar va parvozga ruxsat berilmaganlik uchun tovon puli bo'yicha da'volar fonida murojaatlar soni keskin oshdi
O'zbekiston Raqobat qo'mitasi xususiy aviatashuvchilar Centrum Air va Qanot Sharq faoliyatiga oid ko'plab shikoyatlardan so'ng Fuqaro aviatsiyasi agentligiga rasmiy so'rov yubordi.
Idora ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda fuqarolardan 127 ta murojaat qayd etilgan bo'lsa, 2026 yilning dastlabki to'rt oyida bu ko'rsatkich allaqachon 145 taga yetgan, bu o'tgan yilning shu davriga nisbatan ikki baravar ko'pdir. Da'volar sonining yanada o'sishi kuzatilmoqda.
Tahlil davomida ko'rsatilmagan xizmatlar uchun haq undirish, xizmat ko'rsatish muddatlarini buzish va sifatsiz xizmat ko'rsatish holatlari aniqlangan. Yo'lovchilar, shuningdek, chipta mavjud bo'lsa-da, parvozga ruxsat berilmaganligi, reyslarning kechikishi va kompensatsiyaning yo'qligidan shikoyat qilmoqdalar.
Bundan tashqari, uzoq muddatli kechikishlar paytida yo'lovchilarni oziq-ovqat, suv, mehmonxona bilan ta'minlash, shuningdek, transferning yo'qligi va ortiqcha yo'lovchilar ro'yxatga olinganda yuzaga kelishi mumkin bo'lgan muammolar haqida ma'lumot berilmasligi bo'yicha qoidabuzarliklar qayd etilgan.

The Competition Committee of Uzbekistan has sent an official request to the Civil Aviation Agency following numerous complaints about the activities of private air carriers Centrum Air and Qanot Sharq.
According to the agency, 127 citizen appeals were recorded in 2025, and 145 in the first four months of 2026, which is more than double the figure for the same period last year. A further increase in the number of claims is noted.
The analysis revealed cases of charging for unrendered services, violations of service delivery deadlines, and poor quality service. Passengers also complain about denied boarding with a valid ticket, flight delays, and lack of compensation.
Additionally, violations are noted regarding providing passengers with food, water, hotel accommodation during long delays, as well as the absence of transfers and informing about possible problems when registering an excessive number of passengers.