O‘zbekiston Markaziy banki aholi va biznesning inflyatsion kutilmalari pasayganini ma’lum qildi. Aprel oyidagi so‘rov natijalariga ko‘ra, keyingi 12 oy ichida narxlar o‘sishi bo‘yicha o‘rtacha prognoz 10,6% ni tashkil etdi, bu bir oy oldingiga nisbatan 0,4 foiz punktga pastdir. Shunday qilib, kutilmalar so‘nggi oylardagi minimal darajaga yetdi, bu narx kayfiyatining ehtiyotkorlik bilan yaxshilanganini aks ettiradi.
Tadqiqotda 3475 nafar respondent ishtirok etdi. Shu bilan birga, median ko‘rsatkich 9,5% darajasida qoldi, bu so‘rovda qatnashganlarning aksariyati inflyatsiyani yanada ehtiyotkorlik bilan baholaganini ko‘rsatadi. Hududlar bo‘yicha qiymatlar farqi saqlanib qolmoqda: eng yuqori kutilmalar Toshkent, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida qayd etilgan bo‘lsa, Qoraqalpog‘iston, Samarqand va Navoiy viloyatlarida pastroq kutilmalar kuzatildi.
Narxlar o‘sishini eng ko‘p pensionerlar va savdo xodimlari, shuningdek, xizmat ko‘rsatish va ta’lim sohalari vakillari kutmoqda. Boshqa tomondan esa talabalar va davlat xizmatchilari. Umuman olganda, yuqori daromadli respondentlar yuqori inflyatsiyani prognoz qilmoqdalar. So‘rov ishtirokchilari narxlar o‘sishining asosiy sabablari sifatida kommunal xarajatlar, energiya resurslarining qimmatlashishi, oziq-ovqat mahsulotlari va valyuta kursining o‘zgarishini ko‘rsatdilar.

Инфляционные ожидания в Узбекистане пошли вниз
Центробанк зафиксировал снижение прогнозов роста цен, хотя давление со стороны коммунальных и продуктовых расходов сохраняется
Центральный банк Узбекистана сообщил о снижении инфляционных ожиданий населения и бизнеса. По итогам апрельского опроса средний прогноз роста цен на ближайшие 12 месяцев составил 10,6%, что на 0,4 процентного пункта ниже, чем месяцем ранее. Таким образом, ожидания достигли минимальных значений за последние месяцы, отражая осторожное улучшение ценовых настроений.
В исследовании приняли участие 3475 респондентов. При этом медианный показатель остался на уровне 9,5%, что указывает на более сдержанную оценку инфляции большинством опрошенных. Разброс значений по регионам сохраняется: наиболее высокие ожидания зафиксированы в Ташкентской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях, тогда как более низкие — в Каракалпакстане, Самаркандской и Навоийской областях.
Сильнее всего рост цен ожидают пенсионеры и работники торговли, а также представители сфер сервиса и образования. На другом полюсе — студенты и госслужащие. В целом респонденты с более высокими доходами прогнозируют более высокую инфляцию. Основными причинами роста цен участники опроса называют коммунальные расходы, подорожание энергоресурсов, продукты питания и колебания валютного курса.