Ufqda kiberittifoq: Uzbekistan va Finlandiya 5G va tarmoq xavfsizligi bo'yicha qo'shma loyihalarni belgiladi
Tomonlar raqamli hamkorlikni, telekommunikatsiyalardan tortib kiberxavfsizlik va mutaxassislar tayyorlashgacha muhokama qildilar
O‘zbekiston va Finlandiya vakillari raqamli sohada hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdilar. Uchrashuv O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va Traficom rahbari o‘rinbosari, Finlandiya Kiberxavfsizlik markazi rahbari Anssi Karkkainen ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor ikki davlat regulyatorlari o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash va qo‘shma ishchi formatlarni ishga tushirishga qaratildi.
Yangi avlod tarmoqlarini, jumladan 5G va istiqbolli 6G ni rivojlantirish bo‘yicha Finlandiya yondashuvlari, shuningdek, radiochastota spektrini taqsimlash alohida muhokama qilindi. Bundan tashqari, tomonlar chekka hududlarda aloqa qamrovini kengaytirish va davlat xizmatlari hamda infratuzilma sifatini oshiruvchi raqamli xizmatlarni joriy etish masalalariga to‘xtaldilar.
Kiberxavfsizlik blokida tarmoqlarni himoya qilish va tahdidlarga javob berish amaliyotlarini almashish bo‘yicha qo‘shma tashabbuslar muhokama qilindi. Shuningdek, mutaxassislar tayyorlash dasturlari va barqaror raqamli xavfsizlik tizimini yaratish masalalari ko‘rib chiqildi. Uchrashuv yakunida ishtirokchilar telekommunikatsiyalar, kiberhimoya va raqamli transformatsiya sohasida hamkorlikni chuqurlashtirishga qiziqish bildirdilar.

Representatives of Uzbekistan and Finland held talks on developing cooperation in the digital sphere. The meeting was attended by the Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, and the Deputy Head of Traficom, Head of the Finnish Cybersecurity Centre, Anssi Kärkkäinen. The main focus was on strengthening dialogue between the regulators of the two countries and launching joint working formats.
Finnish approaches to the development of next-generation networks, including 5G and the prospective 6G, as well as radio frequency spectrum allocation, were discussed separately. In addition, the parties touched upon issues of expanding communication coverage in remote regions and implementing digital services that improve the quality of public services and infrastructure.
In the cybersecurity block, joint initiatives for network protection and exchange of threat response practices were discussed. Specialist training programs and the creation of a sustainable digital security system were also considered. Following the meeting, the participants confirmed their interest in deepening cooperation in telecommunications, cyber defense, and digital transformation.