Ufqda kiberittifoq: Uzbekistan va Finlandiya 5G va tarmoq xavfsizligi bo'yicha qo'shma loyihalarni belgiladi
Tomonlar raqamli hamkorlikni, telekommunikatsiyalardan tortib kiberxavfsizlik va mutaxassislar tayyorlashgacha muhokama qildilar
O‘zbekiston va Finlandiya vakillari raqamli sohada hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha muzokaralar o‘tkazdilar. Uchrashuv O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va Traficom rahbari o‘rinbosari, Finlandiya Kiberxavfsizlik markazi rahbari Anssi Karkkainen ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Asosiy e’tibor ikki davlat regulyatorlari o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash va qo‘shma ishchi formatlarni ishga tushirishga qaratildi.
Yangi avlod tarmoqlarini, jumladan 5G va istiqbolli 6G ni rivojlantirish bo‘yicha Finlandiya yondashuvlari, shuningdek, radiochastota spektrini taqsimlash alohida muhokama qilindi. Bundan tashqari, tomonlar chekka hududlarda aloqa qamrovini kengaytirish va davlat xizmatlari hamda infratuzilma sifatini oshiruvchi raqamli xizmatlarni joriy etish masalalariga to‘xtaldilar.
Kiberxavfsizlik blokida tarmoqlarni himoya qilish va tahdidlarga javob berish amaliyotlarini almashish bo‘yicha qo‘shma tashabbuslar muhokama qilindi. Shuningdek, mutaxassislar tayyorlash dasturlari va barqaror raqamli xavfsizlik tizimini yaratish masalalari ko‘rib chiqildi. Uchrashuv yakunida ishtirokchilar telekommunikatsiyalar, kiberhimoya va raqamli transformatsiya sohasida hamkorlikni chuqurlashtirishga qiziqish bildirdilar.

Представители Узбекистана и Финляндии провели переговоры по развитию взаимодействия в цифровой сфере. Встреча прошла с участием министра цифровых технологий Узбекистана Шерзода Шерматова и замглавы Traficom, руководителя Финского центра кибербезопасности Анси Карккайнена. Основной акцент был сделан на укреплении диалога между регуляторами двух стран и запуске совместных рабочих форматов.
Отдельно обсуждались финские подходы к развитию сетей нового поколения, включая 5G и перспективный 6G, а также распределение радиочастотного спектра. Кроме того, стороны затронули вопросы расширения покрытия связи в удалённых регионах и внедрения цифровых сервисов, повышающих качество госуслуг и инфраструктуры.
В блоке кибербезопасности речь шла о совместных инициативах по защите сетей и обмену практиками реагирования на угрозы. Рассматривались также программы подготовки специалистов и создание устойчивой системы цифровой безопасности. По итогам встречи участники подтвердили интерес к углублению сотрудничества в телекоммуникациях, киберзащите и цифровой трансформации.