Angrenda 1,4 GVt quvvatga ega ko‘mir issiqlik elektr stansiyasini qurish rejalashtirilgan bo‘lib, u 233 million tonnaga yaqin ko‘mir zaxirasiga ega Nishbosh koni bazasida ishlaydi. Loyiha Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ko‘mir sanoatini rivojlantirish va mamlakat energetikasiga yangi investitsiyalar kiritish muhokamasi doirasida ko‘rib chiqildi.
Stansiya har biri 350 MVt quvvatga ega to‘rtta energoblokni o‘z ichiga oladi va ultra-o‘ta kritik samaradorlik darajasidagi texnologiyalardan foydalanadi. Umumiy investitsiyalar hajmi 1,3 milliard dollarga baholanmoqda, yillik elektr energiyasi ishlab chiqarish esa 9,8 milliard kVt⋅soatga yetishi mumkin, bu esa tabiiy gaz iste'molini yiliga taxminan 2 milliard kubometrga kamaytirish imkonini beradi.
Shu bilan birga, Nishbosh konida ko‘mir qazib olishni rivojlantirish rejalashtirilgan bo‘lib, unga taxminan 494 million dollar sarmoya kiritiladi va yiliga 10 million tonnagacha ko‘mir qazib olinadi. Loyiha qurilish va ekspluatatsiya bosqichida yangi ish o‘rinlari yaratadi, shuningdek, ko‘mir sanoatini mahalliylashtirish va isloh qilish bo‘yicha kengroq dasturning bir qismi bo‘ladi, jumladan, 1-iyundan boshlab ko‘mir narxlarini davlat tomonidan tartibga solish bekor qilinadi.

A new thermal power plant based on a large deposit is set to strengthen the energy system and reduce gas consumption
A 1.4 GW coal-fired thermal power plant is planned for construction in Angren, which will operate based on the Nishbosh deposit with coal reserves of approximately 233 million tons. The project was reviewed by President Shavkat Mirziyoyev as part of discussions on the development of the coal industry and new investments in the country's energy sector.
The plant will include four power units of 350 MW each and will utilize ultra-supercritical efficiency technologies. The total investment is estimated at $1.3 billion, and annual electricity generation could reach 9.8 billion kWh, which will reduce natural gas consumption by approximately 2 billion cubic meters per year.
Concurrently, coal mining development is planned at the Nishbosh deposit with investments of approximately $494 million and a volume of up to 10 million tons per year. The project will create new jobs during the construction and operation phases and will be part of a broader program of localization and reform of the coal industry, including the abolition of state price regulation for coal from June 1.