Angrenda 1,4 GVt quvvatga ega ko‘mir issiqlik elektr stansiyasini qurish rejalashtirilgan bo‘lib, u 233 million tonnaga yaqin ko‘mir zaxirasiga ega Nishbosh koni bazasida ishlaydi. Loyiha Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ko‘mir sanoatini rivojlantirish va mamlakat energetikasiga yangi investitsiyalar kiritish muhokamasi doirasida ko‘rib chiqildi.
Stansiya har biri 350 MVt quvvatga ega to‘rtta energoblokni o‘z ichiga oladi va ultra-o‘ta kritik samaradorlik darajasidagi texnologiyalardan foydalanadi. Umumiy investitsiyalar hajmi 1,3 milliard dollarga baholanmoqda, yillik elektr energiyasi ishlab chiqarish esa 9,8 milliard kVt⋅soatga yetishi mumkin, bu esa tabiiy gaz iste'molini yiliga taxminan 2 milliard kubometrga kamaytirish imkonini beradi.
Shu bilan birga, Nishbosh konida ko‘mir qazib olishni rivojlantirish rejalashtirilgan bo‘lib, unga taxminan 494 million dollar sarmoya kiritiladi va yiliga 10 million tonnagacha ko‘mir qazib olinadi. Loyiha qurilish va ekspluatatsiya bosqichida yangi ish o‘rinlari yaratadi, shuningdek, ko‘mir sanoatini mahalliylashtirish va isloh qilish bo‘yicha kengroq dasturning bir qismi bo‘ladi, jumladan, 1-iyundan boshlab ko‘mir narxlarini davlat tomonidan tartibga solish bekor qilinadi.

Узбекистан готовит угольный энергопроект на 1,4 ГВт в Ангрене
В Ангрене планируется строительство угольной тепловой электростанции мощностью 1,4 ГВт, которая будет работать на базе месторождения Нишбош с запасами угля около 233 млн тонн. Проект был рассмотрен президентом Шавкатом Мирзиёевым в рамках обсуждения развития угольной отрасли и новых инвестиций в энергетику страны.
Станция будет включать четыре энергоблока по 350 МВт каждый и использовать технологии ультрасверхкритического уровня эффективности. Общий объём инвестиций оценивается в $1,3 млрд, а ежегодная выработка электроэнергии может достигать 9,8 млрд кВт⋅ч, что позволит снизить потребление природного газа примерно на 2 млрд кубометров в год.
Параллельно планируется развитие добычи угля на месторождении Нишбош с вложениями около $494 млн и объёмом до 10 млн тонн в год. Проект создаст новые рабочие места на этапе строительства и эксплуатации, а также станет частью более широкой программы локализации и реформирования угольной промышленности, включая отмену госрегулирования цен на уголь с 1 июня.