O'zbekistonda "Yangi Toshkent" yangi xalqaro aeroportini qurish bo'yicha loyiha va pudrat tashkilotlari bilan muzokaralar davom etmoqda. Loyiha Prezident Shavkat Mirziyoyevga transport infratuzilmasini muhokama qilish doirasida taqdim etilgan va mamlakat aviatsiya sanoatini rivojlantirishning asosiy elementlaridan biri sifatida ko'rib chiqilmoqda.
Rejalarga ko'ra, aeroport yiliga 20 milliongacha yo'lovchiga xizmat ko'rsatishi mumkin. Uning tarkibida 208,4 ming kvadrat metr maydonga ega terminal, 169 ta havo kemasi to'xtash joyi va har biri 4 km uzunlikdagi ikkita uchish-qo'nish yo'lagi nazarda tutilgan. Hozirda hududni tayyorlash, jumladan, muhandislik tarmoqlarini ko'chirish hamda loyihaning ekologik va ijtimoiy baholash ishlari olib borilmoqda.
Shu bilan birga, butun mamlakat bo'ylab aviatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish davom etmoqda: yettita mintaqaviy aeroport rekonstruksiya qilinmoqda, shuningdek, yangi havo portlari rivojlantirilmoqda. Navoiy aeroportiga alohida e'tibor qaratilmoqda, uni yo'lovchi va yuk tashish hajmini oshirish hamda "porto-franko" formatidagi erkin iqtisodiy zonani yaratish orqali yirik logistika va tranzit markaziga aylantirish rejalashtirilgan.

Аэропорт «Новый Ташкент»: власти ведут переговоры по масштабному проекту
В Узбекистане продолжаются переговоры с проектными и подрядными организациями по строительству нового международного аэропорта «Новый Ташкент». Проект был представлен президенту Шавкату Мирзиёеву в рамках обсуждения транспортной инфраструктуры и рассматривается как один из ключевых элементов развития авиационной отрасли страны.
Согласно планам, аэропорт сможет обслуживать до 20 млн пассажиров в год. В его составе предусмотрен терминал площадью 208,4 тыс. кв. м, 169 стоянок для воздушных судов и две взлетно-посадочные полосы длиной по 4 км. Уже ведётся подготовка территории, включая перенос инженерных сетей и проведение экологической и социальной оценки проекта.
Параллельно продолжается модернизация авиационной инфраструктуры по всей стране: реконструируются семь региональных аэропортов, а также развиваются новые воздушные гавани. Особое внимание уделяется Навоийскому аэропорту, который планируется превратить в крупный логистический и транзитный центр с ростом пассажирских и грузовых перевозок и созданием свободной экономической зоны формата «порто-франко».