O'zbekistonda "Yangi Toshkent" yangi xalqaro aeroportini qurish bo'yicha loyiha va pudrat tashkilotlari bilan muzokaralar davom etmoqda. Loyiha Prezident Shavkat Mirziyoyevga transport infratuzilmasini muhokama qilish doirasida taqdim etilgan va mamlakat aviatsiya sanoatini rivojlantirishning asosiy elementlaridan biri sifatida ko'rib chiqilmoqda.
Rejalarga ko'ra, aeroport yiliga 20 milliongacha yo'lovchiga xizmat ko'rsatishi mumkin. Uning tarkibida 208,4 ming kvadrat metr maydonga ega terminal, 169 ta havo kemasi to'xtash joyi va har biri 4 km uzunlikdagi ikkita uchish-qo'nish yo'lagi nazarda tutilgan. Hozirda hududni tayyorlash, jumladan, muhandislik tarmoqlarini ko'chirish hamda loyihaning ekologik va ijtimoiy baholash ishlari olib borilmoqda.
Shu bilan birga, butun mamlakat bo'ylab aviatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish davom etmoqda: yettita mintaqaviy aeroport rekonstruksiya qilinmoqda, shuningdek, yangi havo portlari rivojlantirilmoqda. Navoiy aeroportiga alohida e'tibor qaratilmoqda, uni yo'lovchi va yuk tashish hajmini oshirish hamda "porto-franko" formatidagi erkin iqtisodiy zonani yaratish orqali yirik logistika va tranzit markaziga aylantirish rejalashtirilgan.

The hub is designed for 20 million passengers and will become the country's largest air hub
Negotiations are ongoing in Uzbekistan with design and contracting organizations for the construction of the new international airport "New Tashkent". The project was presented to President Shavkat Mirziyoyev as part of discussions on transport infrastructure and is considered one of the key elements in the development of the country's aviation industry.
According to plans, the airport will be able to serve up to 20 million passengers annually. It will include a terminal with an area of 208.4 thousand square meters, 169 aircraft stands, and two runways, each 4 km long. Site preparation is already underway, including the relocation of utility networks and the conduct of environmental and social assessments of the project.
In parallel, the modernization of aviation infrastructure continues throughout the country: seven regional airports are being reconstructed, and new air hubs are being developed. Special attention is paid to Navoi Airport, which is planned to be transformed into a major logistics and transit center with an increase in passenger and cargo traffic and the creation of a "porto-franco" free economic zone.