Kamola Mirjalilova tomonidan asos solingan O'zbekistonning Lidavex startapi xalqaro Startup World Cup tanlovining mintaqaviy bosqichida g'olib chiqdi. Bu tanlov texnologik loyihalar uchun eng yirik musobaqalardan biridir. G'alaba kompaniyaga global finalga chiqish imkoniyatini berdi, u yerda dunyoning eng kuchli jamoalari to'planadi.
Lidavex loyihasi ona va bola salomatligi sohasida ishlaydi va tibbiy ma'lumotlarni tahlil qilish bilan bog'liq MedTech yo'nalishini rivojlantiradi. Ishlanmaning asosida CerviLite qurilmasi yotadi, u tug'ish paytida real vaqt rejimida ma'lumotlarni yig'ish uchun LiDAR texnologiyasidan foydalanadi. Bu ma'lumotlar sun'iy intellektni o'qitish va keyingi diagnostika uchun ishlatiladi, jumladan bachadon bo'yni saratoni xavfini aniqlash, fertillikni kuzatish va perimenopauza davridagi organizmdagi o'zgarishlarni kuzatish.
Startap allaqachon JPMorgan, Stanford Biodesign va Google dasturlari kabi xalqaro tuzilmalardan yordam olgan, shuningdek, InterSystems tibbiy integratori bilan hamkorlik qiladi. 2026-yil 6-noyabr kuni San-Fransiskoda bo'lib o'tadigan Startup World Cup finalida loyiha 100 dan ortiq boshqa mintaqaviy bosqich g'oliblari bilan birga 1 million dollarlik bosh sovrin uchun kurashadi.

Узбекский стартап Lidavex, основанный Камолой Миржалиловой, стал победителем регионального этапа международного конкурса Startup World Cup — одного из крупнейших соревнований для технологических проектов. Победа обеспечила компании выход в глобальный финал, где соберутся сильнейшие команды со всего мира.
Проект Lidavex работает в сфере здоровья матери и ребёнка и развивает MedTech-направление, связанное с анализом медицинских данных. В основе разработки лежит устройство CerviLite, использующее технологию LiDAR для сбора информации во время родов в реальном времени. Эти данные применяются для обучения ИИ и дальнейшей диагностики, включая выявление рисков рака шейки матки, мониторинг фертильности и наблюдение за изменениями в организме в перименопаузе.
Стартап уже получил поддержку международных структур, включая программы JPMorgan, Stanford Biodesign и Google, а также сотрудничает с медицинским интегратором InterSystems. В финале Startup World Cup, который пройдёт 6 ноября 2026 года в Сан-Франциско, проект поборется за главный приз в $1 млн вместе с более чем 100 другими победителями региональных этапов.