Suv islohotlar nishonida: O‘zbekistonda Quyi Amudaryo uchun yangi reja ishga tushirilmoqda – ekologik stressni boshdan kechirayotgan mintaqa resurslarni kompleks boshqarish hisobiga tiklanish imkoniyatini qo‘lga kiritishi mumkin. Eco Expo 2026 xalqaro ko‘rgazmasida suv resurslarini integratsiyalashgan boshqarish konsepsiyasi imzolandi, bu havzada suvni taqsimlash va saqlashga yangi yondashuvni belgilaydi.
Hujjat Aral Sea Wetlands loyihasi doirasida O‘zbekiston Ekologiya va iqlim o‘zgarishlari bo‘yicha milliy qo‘mitasi, BMT Taraqqiyot dasturi va Global ekologik fond ishtirokida ishlab chiqilgan. Konsepsiya ostiga tegishli vazirliklar va ekologiya idorasi vakillari imzo chekdilar. Tashabbus qishloq xo‘jaligi, kommunal sektor, energetika va tabiiy ekotizimlar manfaatlarini hisobga oladigan yanada muvofiqlashtirilgan boshqaruv tizimiga o‘tish uchun asos bo‘lishi kerak.
Reja Buxoro viloyatining Olot va Qorako‘l tumanlari, shuningdek, Qoraqalpog‘istonning Amudaryo va Mo‘ynoq tumanlari hududlarini qamrab oladi. Unda suv hisobini raqamlashtirish, suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish va talabni boshqarish nazarda tutilgan. Orolbo‘yi suv-botqoq yerlarini tiklash, biologik xilma-xillikni saqlash va mintaqaning iqlim o‘zgarishlariga chidamliligini oshirishga alohida e’tibor qaratilgan.

Water under the spotlight of reforms: Uzbekistan is launching a new plan for the Lower Amu Darya – a region experiencing ecological stress may get a chance for recovery through integrated resource management. At the international exhibition Eco Expo 2026, the concept of integrated water resource management was signed, which sets a new approach to water distribution and conservation in the basin.
The document was developed within the framework of the Aral Sea Wetlands project with the participation of the National Committee for Ecology and Climate Change of Uzbekistan, the United Nations Development Programme, and the Global Environment Facility. The concept was signed by representatives of relevant ministries and the environmental agency. The initiative should become the basis for transitioning to a more coordinated management system that takes into account the interests of agriculture, the communal sector, energy, and natural ecosystems.
The plan covers the territories of Alat and Karakul districts of Bukhara region, as well as Amu Darya and Muynak districts of Karakalpakstan. It provides for the digitalization of water accounting, the introduction of water-saving technologies, and demand management. Special emphasis is placed on the restoration of the Aral Sea region wetlands, biodiversity conservation, and increasing the region's resilience to climate change.