Silk Road Samarkand majmuasida bo'lib o'tgan Eco Expo Central Asia 2026 ko'rgazmasi doirasida O'zbekiston va Yaponiya hamkorligini kengaytirishga bag'ishlangan bir qator tadbirlar o'tkazildi. Asosiy e'tibor iqlimga chidamlilik, suvdan oqilona foydalanish, ekologik innovatsiyalar va Orolbo'yida barqaror qishloq xo'jaligini rivojlantirishga qaratildi. Markaziy tadbir Japan–Uzbekistan Blue & Green Nexus sayd-iventi bo'lib, unda iqlim o'zgarishiga moslashish va ekologik xatarlarni kamaytirish bo'yicha ilmiy yondashuvlar muhokama qilindi.
JICA va JST ishtirokidagi SATREPS dasturi doirasida qo'shma ilmiy tashabbuslar taqdim etildi. Kyoto universiteti olimlari Orol dengizi havzasida suv resurslarini monitoring qilish va ulardan foydalanish samaradorligini oshirish bo'yicha yechimlarni taklif qildilar. Uglerod neytralligi strategiyasi va kam uglerodli energetikaga o'tishning bir qismi sifatida "yashil" va "ko'k" vodorod ishlab chiqarish loyihalariga alohida e'tibor qaratildi.
Shuningdek, Markaziy Osiyo atrof-muhitni o'rganish universiteti bazasida ekologiya va iqlimga moslashish sohasida mutaxassislar tayyorlash masalasi muhokama qilindi. Alohida blok barqaror paxtachilik va ekologik dehqonchilikka bag'ishlandi, jumladan MASUI Corp. tashabbuslari va OISCA tashkilotining O'zbekistondagi loyihalari mas'uliyatli agrotexnologiyalarni joriy etish va mahalliy jamoalarni rivojlantirishga qaratilgan.

Япония и Узбекистан делают ставку на технологии, науку и «зелёную» экономику
В рамках выставки Eco Expo Central Asia 2026 в комплексе Silk Road Samarkand прошла серия мероприятий, посвящённых расширению сотрудничества Узбекистана и Японии. Основной фокус — климатическая устойчивость, рациональное использование воды, экологические инновации и развитие устойчивого сельского хозяйства в Приаралье. Центральным событием стал сайд-ивент Japan–Uzbekistan Blue & Green Nexus, где обсуждали научные подходы к адаптации к изменению климата и снижению экологических рисков.
В рамках программы SATREPS при участии JICA и JST были представлены совместные научные инициативы. Учёные Киотского университета предложили решения для мониторинга водных ресурсов и повышения эффективности их использования в бассейне Аральского моря. Отдельное внимание уделили проектам по производству «зелёного» и «голубого» водорода как части стратегии углеродной нейтральности и перехода к низкоуглеродной энергетике.
Также обсуждалась подготовка специалистов в сфере экологии и климатической адаптации на базе Центрально-Азиатского университета по изучению окружающей среды. Отдельный блок был посвящён устойчивому хлопководству и экологическому земледелию, включая инициативы MASUI Corp. и проекты организации OISCA в Узбекистане, направленные на внедрение более ответственных агротехнологий и развитие местных сообществ.