Prezident Shavkat Mirziyoyev sud tizimida komplayens-nazorat samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi. Oliy sud tuzilmasida bevosita raisga bo‘ysunadigan Komplayens-nazorat xizmatini tashkil etish rejalashtirilmoqda, hududiy sudlarda esa komplayens inspektorlari lavozimlari joriy etiladi.
Yangi bo‘linma korrupsiyaviy xavflarni aniqlash va oldini olish, qonunchilik va kasbiy etika qoidalariga rioya etilishini nazorat qilish, shuningdek, qoidabuzarliklar sabablarini bartaraf etish bilan shug‘ullanadi. Sudyalar va apparat xodimlari uchun daromadlar va manfaatlar to‘qnashuvi deklaratsiyalarini topshirish va tahlil qilishning elektron tizimlari joriy etilmoqda.
Bundan tashqari, shubhali sxemalar va intizomiy qoidabuzarliklarni kuzatish imkonini beruvchi raqamli monitoring vositalari qo‘llaniladi, bu esa axborot beruvchilarni himoya qilishni va fuqarolar uchun xavfsiz aloqa kanallarini yaratishni ta’minlaydi. Chora-tadbirlar sud tizimining shaffofligini va unga bo‘lgan ishonchni oshirishga qaratilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по повышению эффективности комплаенс-контроля в судебной системе. Планируется создать Службу комплаенс-контроля в структуре Верховного суда, подчинённую напрямую председателю, а в региональных судах появятся должности инспекторов по комплаенсу.
Новое подразделение займется выявлением и предупреждением коррупционных рисков, контролем за соблюдением законодательства и профессиональной этики, а также устранением причин нарушений. Внедряются электронные системы подачи и анализа деклараций о доходах и конфликтах интересов для судей и сотрудников аппарата.
Кроме того, будут использоваться цифровые инструменты мониторинга, позволяющие отслеживать подозрительные схемы и нарушения дисциплины, обеспечивая защиту информаторов и создание безопасных каналов связи для граждан. Меры направлены на повышение прозрачности и доверия к судебной системе.