Prezident Shavkat Mirziyoyev sud tizimida komplayens-nazorat samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar bilan tanishdi. Oliy sud tuzilmasida bevosita raisga bo‘ysunadigan Komplayens-nazorat xizmatini tashkil etish rejalashtirilmoqda, hududiy sudlarda esa komplayens inspektorlari lavozimlari joriy etiladi.
Yangi bo‘linma korrupsiyaviy xavflarni aniqlash va oldini olish, qonunchilik va kasbiy etika qoidalariga rioya etilishini nazorat qilish, shuningdek, qoidabuzarliklar sabablarini bartaraf etish bilan shug‘ullanadi. Sudyalar va apparat xodimlari uchun daromadlar va manfaatlar to‘qnashuvi deklaratsiyalarini topshirish va tahlil qilishning elektron tizimlari joriy etilmoqda.
Bundan tashqari, shubhali sxemalar va intizomiy qoidabuzarliklarni kuzatish imkonini beruvchi raqamli monitoring vositalari qo‘llaniladi, bu esa axborot beruvchilarni himoya qilishni va fuqarolar uchun xavfsiz aloqa kanallarini yaratishni ta’minlaydi. Chora-tadbirlar sud tizimining shaffofligini va unga bo‘lgan ishonchni oshirishga qaratilgan.

Authorities to strengthen compliance control to combat corruption
President Shavkat Mirziyoyev reviewed proposals to improve the effectiveness of compliance control in the judicial system. It is planned to establish a Compliance Control Service within the structure of the Supreme Court, directly subordinate to the chairman, and compliance inspectors will be introduced in regional courts.
The new unit will be responsible for identifying and preventing corruption risks, monitoring compliance with legislation and professional ethics, and eliminating the causes of violations. Electronic systems for submitting and analyzing income and conflict of interest declarations for judges and staff are being introduced.
In addition, digital monitoring tools will be used to track suspicious schemes and disciplinary violations, ensuring whistleblower protection and creating secure communication channels for citizens. These measures are aimed at increasing transparency and trust in the judicial system.