Uzbekistan yangi ipotekaga qadam qo'ydi: ipoteka obligatsiyalarining birinchi emissiyasi ro'yxatga olindi
Jal qilingan mablag'lar uy-joy kreditlarini moliyalashtirish va qayta moliyalashtirishga yo'naltiriladi
O'zbekistonda ipoteka obligatsiyalarining birinchi emissiyasi rasman ro'yxatga olindi. Ro'yxatga olishni Istiqbolli loyihalar milliy agentligi amalga oshirdi, joylashtirish hajmi 40,5 mlrd so'mni tashkil etdi. Bu mamlakat moliya bozorini rivojlantirish va uzoq muddatli kapitalni jalb qilishning yangi mexanizmlarini yaratish uchun muhim bosqichdir.
Emittent sifatida UMRC SPV kompaniyasi – Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi huzurida tashkil etilgan ixtisoslashgan tuzilma chiqdi. Emissiya ipoteka qoplamasi va bosh tashkilotning kafolati bilan ta'minlangan. Jami 40,5 mln dona obligatsiya har biri 100 so'm nominal qiymatda joylashtirilishi rejalashtirilgan bo'lib, olingan mablag'lar ipoteka kreditlarini berish va qayta moliyalashtirishga yo'naltiriladi.
Loyiha 2025 yil oxiridan boshlab amal qiluvchi "regulyator qum qutisi" rejimi doirasida amalga oshirilmoqda. Hukumat ipoteka obligatsiyalarining paydo bo'lishi ipoteka aktivlarini likvid bozor vositalariga aylantirish, uzoq muddatli moliyalashtirishga kirishni kengaytirish va uy-joy qurilishini rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash imkonini beradi deb hisoblamoqda. O'zbekistonda bunday mexanizmni ishga tushirish bo'yicha ishlar 2021 yildan beri olib borilmoqda.

Узбекистан сделал шаг к новой ипотеке: зарегистрирован первый выпуск ипотечных облигаций
В Узбекистане официально зарегистрирован первый выпуск ипотечных облигаций. Регистрацию провело Национальное агентство перспективных проектов, а объём размещения составил 40,5 млрд сумов. Это важный этап для развития финансового рынка страны и создания новых механизмов привлечения долгосрочного капитала.
Эмитентом выступила компания UMRC SPV — специализированная структура, созданная при Компании по рефинансированию ипотеки. Выпуск обеспечен ипотечным покрытием и поручительством материнской организации. Всего планируется разместить 40,5 млн облигаций номиналом 100 сумов каждая, а полученные средства будут направлены на выдачу и рефинансирование ипотечных кредитов.
Проект реализуется в рамках режима «регуляторной песочницы», действующего с конца 2025 года. Власти рассчитывают, что появление ипотечных облигаций позволит превратить ипотечные активы в ликвидные рыночные инструменты, расширить доступ к долгосрочному финансированию и поддержать развитие жилищного строительства. Работа над запуском такого механизма в Узбекистане велась с 2021 года.