Uzbekistan yangi ipotekaga qadam qo'ydi: ipoteka obligatsiyalarining birinchi emissiyasi ro'yxatga olindi
Jal qilingan mablag'lar uy-joy kreditlarini moliyalashtirish va qayta moliyalashtirishga yo'naltiriladi
O'zbekistonda ipoteka obligatsiyalarining birinchi emissiyasi rasman ro'yxatga olindi. Ro'yxatga olishni Istiqbolli loyihalar milliy agentligi amalga oshirdi, joylashtirish hajmi 40,5 mlrd so'mni tashkil etdi. Bu mamlakat moliya bozorini rivojlantirish va uzoq muddatli kapitalni jalb qilishning yangi mexanizmlarini yaratish uchun muhim bosqichdir.
Emittent sifatida UMRC SPV kompaniyasi – Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi huzurida tashkil etilgan ixtisoslashgan tuzilma chiqdi. Emissiya ipoteka qoplamasi va bosh tashkilotning kafolati bilan ta'minlangan. Jami 40,5 mln dona obligatsiya har biri 100 so'm nominal qiymatda joylashtirilishi rejalashtirilgan bo'lib, olingan mablag'lar ipoteka kreditlarini berish va qayta moliyalashtirishga yo'naltiriladi.
Loyiha 2025 yil oxiridan boshlab amal qiluvchi "regulyator qum qutisi" rejimi doirasida amalga oshirilmoqda. Hukumat ipoteka obligatsiyalarining paydo bo'lishi ipoteka aktivlarini likvid bozor vositalariga aylantirish, uzoq muddatli moliyalashtirishga kirishni kengaytirish va uy-joy qurilishini rivojlantirishni qo'llab-quvvatlash imkonini beradi deb hisoblamoqda. O'zbekistonda bunday mexanizmni ishga tushirish bo'yicha ishlar 2021 yildan beri olib borilmoqda.

The first issue of mortgage bonds has been officially registered in Uzbekistan. The registration was carried out by the National Agency of Prospective Projects, and the placement volume amounted to 40.5 billion soums. This is an important stage for the development of the country's financial market and the creation of new mechanisms for attracting long-term capital.
The issuer was UMRC SPV, a specialized structure created under the Mortgage Refinancing Company. The issue is secured by mortgage collateral and a guarantee from the parent organization. A total of 40.5 million bonds with a par value of 100 soums each are planned to be placed, and the proceeds will be used to issue and refinance mortgage loans.
The project is being implemented within the framework of the "regulatory sandbox" regime, which has been in effect since the end of 2025. The authorities expect that the emergence of mortgage bonds will allow mortgage assets to be transformed into liquid market instruments, expand access to long-term financing, and support the development of housing construction. Work on launching such a mechanism in Uzbekistan has been underway since 2021.