O'zbekiston va Janubiy Koreya vakillari Seulda yuqori tezlikdagi temir yo'l transporti sohasida hamkorlikni rivojlantirish bo'yicha muzokaralar o'tkazdilar. Uchrashuvning asosiy mavzusi Toshkent va Samarqand o'rtasidagi yangi yuqori tezlikdagi liniya loyihasining texnik-iqtisodiy asoslashini tayyorlash bo'ldi.
Muhokamada O'zbekiston temir yo'llari, O'zbekiston Transport vazirligi va Janubiy Koreyaning Saman Corporation kompaniyasi vakillari ishtirok etdilar. Tomonlar loyihaning hozirgi holatini ko'rib chiqdilar va Korea Export-Import Bank tavsiyalarini hisobga olgan holda TIAning yakuniy versiyasini tayyorlash bo'yicha keyingi qadamlarni kelishib oldilar.
Toshkent-Samarqand loyihasidan tashqari, Janubiy Koreya mutaxassislari Toshkent-Andijon va Toshkent-Termiz yo'nalishlari kabi boshqa istiqbolli magistrallarni rivojlantirish bo'yicha konsalting yordamini ko'rsatishda davom etmoqdalar. Uchrashuv yakunida tomonlar yirik transport va infratuzilma loyihalari bo'yicha hamkorlikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Представители Узбекистана и Южной Кореи провели в Сеуле переговоры по развитию сотрудничества в сфере высокоскоростного железнодорожного транспорта. Центральной темой встречи стала подготовка технико-экономического обоснования проекта новой высокоскоростной линии между Ташкентом и Самаркандом.
В обсуждении приняли участие представители Узбекистон темир йуллари, Министерства транспорта Узбекистана и южнокорейской компании Saman Corporation. Стороны рассмотрели текущее состояние проекта и согласовали дальнейшие шаги по подготовке окончательной версии ТЭО с учётом рекомендаций Export-Import Bank of Korea.
Кроме проекта Ташкент–Самарканд, южнокорейские специалисты продолжают оказывать консультационную поддержку по развитию других перспективных магистралей, включая направления Ташкент–Андижан и Ташкент–Термез. По итогам встречи стороны подтвердили готовность продолжать совместную работу над крупными транспортными и инфраструктурными проектами.