Uzbekistan va Yaponiya yangi loyihalar bo'yicha kelishib oldilar: energiya tejashga e'tibor
O‘zbekiston va Yaponiya vakillari iqtisodiy va ijtimoiy sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Muzokaralar O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari, Iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov hamda Yaponiya elchisi Hirata Kenji boshchiligidagi delegatsiya o‘rtasida bo‘lib o‘tdi.
Energiya samaradorligini oshirish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, “Bir qishloq – bir mahsulot” dasturini amalga oshirish, shuningdek, sog‘liqni saqlash va malakali mutaxassislar tayyorlash sohasidagi tashabbuslar diqqat markazida bo‘ldi. Tomonlar ijtimoiy ob’ektlar va sanoat korxonalarida energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish masalasini alohida ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Japan International Cooperation Agency ishtirokida amalga oshirilayotgan ikki loyiha bo‘yicha notalar almashish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ular zamonaviy texnologiyalar va imtiyozli moliyalashtirishdan foydalangan holda ijtimoiy soha ob’ektlari va sanoatni modernizatsiya qilishni nazarda tutadi. Tomonlar qo‘shma ishlarni davom ettirish va iqtisodiyotni rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish niyatini tasdiqladilar.

Representatives of Uzbekistan and Japan discussed the further development of bilateral cooperation in economic and social spheres. Negotiations took place between Uzbekistan's Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, Jamshid Kuchkarov, and a delegation led by Japan's Ambassador, Hirata Kenji.
The focus was on projects to improve energy efficiency, develop agriculture, implement the "One Village - One Product" program, as well as initiatives in healthcare and training of qualified specialists. Separately, the parties considered the introduction of energy-saving technologies in social facilities and industrial enterprises.
Following the meeting, a ceremony was held to exchange notes on two projects implemented with the participation of the Japan International Cooperation Agency. These projects involve the modernization of social and industrial facilities using modern technologies and preferential financing. The parties reaffirmed their intention to continue joint work and expand cooperation in key areas of economic development.