Pekinda Inson huquqlari bo‘yicha global boshqaruv 2026 forumi bo‘lib o‘tdi, unda inson huquqlarini himoya qilish va rivojlanish huquqini amalga oshirishga zamonaviy yondashuvlar muhokama qilindi. Tadbirda 100 dan ortiq davlatlar, xalqaro tashkilotlar va ekspertlar hamjamiyati vakillari, jumladan, O‘zbekiston delegatlari ishtirok etdi.
Forumda O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova mamlakatning milliy tajribasini taqdim etdi. Nutqda islohotlarning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, inson kapitalini rivojlantirish, ta’limga kirishni kengaytirish, ijtimoiy himoyani takomillashtirish va aholi farovonligini oshirish belgilandi.
Alohida ta’kidlandiki, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida insonga va ta’limga investitsiyalar barqaror rivojlanishning asosi sifatida ko‘rib chiqiladi. Shuningdek, mamlakat delegatsiyasi forum ishtirokchilarini joriy yil sentabr oyiga rejalashtirilgan Inson huquqlari bo‘yicha Beshinchi Samarqand forumida ishtirok etishga taklif qildi.

Опыт Узбекистана представили на международном форуме в Пекине
В Пекине прошёл Форум по глобальному управлению в области прав человека 2026, на котором обсуждались современные подходы к защите прав человека и реализации права на развитие. В работе площадки приняли участие представители более 100 государств, международных организаций и экспертного сообщества, включая делегатов из Узбекистан.
На форуме заместитель директора Национального центра по правам человека Узбекистана Дилноза Муратова представила национальный опыт страны. В выступлении были обозначены ключевые направления реформ, включая развитие человеческого капитала, расширение доступа к образованию, совершенствование социальной защиты и повышение уровня благосостояния населения.
Отдельно подчёркивалось, что в рамках стратегии «Узбекистан – 2030» инвестиции в человека и образование рассматриваются как основа устойчивого развития. Также делегация страны пригласила участников форума к участию в Пятом Самаркандском форуме по правам человека, который запланирован на сентябрь текущего года.