Pekinda Inson huquqlari bo‘yicha global boshqaruv 2026 forumi bo‘lib o‘tdi, unda inson huquqlarini himoya qilish va rivojlanish huquqini amalga oshirishga zamonaviy yondashuvlar muhokama qilindi. Tadbirda 100 dan ortiq davlatlar, xalqaro tashkilotlar va ekspertlar hamjamiyati vakillari, jumladan, O‘zbekiston delegatlari ishtirok etdi.
Forumda O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha milliy markazi direktori o‘rinbosari Dilnoza Muratova mamlakatning milliy tajribasini taqdim etdi. Nutqda islohotlarning asosiy yo‘nalishlari, jumladan, inson kapitalini rivojlantirish, ta’limga kirishni kengaytirish, ijtimoiy himoyani takomillashtirish va aholi farovonligini oshirish belgilandi.
Alohida ta’kidlandiki, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasi doirasida insonga va ta’limga investitsiyalar barqaror rivojlanishning asosi sifatida ko‘rib chiqiladi. Shuningdek, mamlakat delegatsiyasi forum ishtirokchilarini joriy yil sentabr oyiga rejalashtirilgan Inson huquqlari bo‘yicha Beshinchi Samarqand forumida ishtirok etishga taklif qildi.

The Global Human Rights Governance Forum 2026 was held in Beijing, where modern approaches to human rights protection and the realization of the right to development were discussed. Representatives from over 100 states, international organizations, and the expert community, including delegates from Uzbekistan, participated in the event.
At the forum, Dilnoza Muratova, Deputy Director of the National Human Rights Center of Uzbekistan, presented the country's national experience. Her speech highlighted key areas of reform, including human capital development, expanding access to education, improving social protection, and increasing the well-being of the population.
It was separately emphasized that within the framework of the "Uzbekistan – 2030" strategy, investments in people and education are considered the foundation of sustainable development. The country's delegation also invited forum participants to take part in the Fifth Samarkand Human Rights Forum, scheduled for September this year.