Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev AQSH Eksimbanki va Xalqaro moliya taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuv hamkorlikni kengaytirish va mamlakatning strategik loyihalariga moliyalashtirishni jalb qilishga bag‘ishlandi.
Amerika tomonidan muhokamalarda Export–Import Bank of the United States va U.S. International Development Finance Corporation vakillari ishtirok etdi. Tomonlar institutlarning energetikani modernizatsiya qilish, infratuzilmani rivojlantirish, muhim resurslarni o‘zlashtirish, shuningdek, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish va iqtisodiyotni raqamli transformatsiya qilishdagi ishtirokini ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida energetika, sog‘liqni saqlash va transport infratuzilmasi kabi sohalardagi qo‘shma loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, investitsiya platformasini yaratish va yangi ob’ektlar qurish hamda raqamli xizmatlarni rivojlantirish kabi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy qadamlarni belgilab beruvchi yo‘l xaritasini tayyorlash rejalari muhokama qilindi.

В рамках Ташкентского международного инвестиционного форума президент Шавкат Мирзиёев провёл переговоры с руководством Эксимбанка США и Корпорации международного финансового развития (DFC). Встреча была посвящена расширению сотрудничества и привлечению финансирования в стратегические проекты страны.
С американской стороны в обсуждениях участвовали представители Export–Import Bank of the United States и U.S. International Development Finance Corporation. Стороны рассмотрели участие институтов в модернизации энергетики, развитии инфраструктуры, освоении критически важных ресурсов, а также внедрении технологий искусственного интеллекта и цифровой трансформации экономики.
По итогам встречи была достигнута договорённость об ускорении совместных проектов, включая энергетику, здравоохранение и транспортную инфраструктуру. Также обсуждались планы по созданию инвестиционной платформы и подготовке дорожной карты, которая должна закрепить практические шаги по реализации проектов, включая строительство новых объектов и развитие цифровых сервисов.