Toshkentdagi "Yangi Avlod" maxsus sanoat zonasida Robotis kompaniyasining inson shaklidagi robotlar va ularning komponentlarini ishlab chiqarish loyihasini ishga tushirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Tashabbus O‘zeltexsanoat uyushmasi ko‘magida amalga oshirilmoqda va O‘zbekistonda yuqori texnologiyali sanoatni rivojlantirishga qaratilgan.
Loyiha taxminan 70-100 million dollar miqdorida investitsiyalarni va 2 mingdan ortiq ish o‘rinlarini yaratishni nazarda tutadi. 10 gektar maydonda sun'iy intellekt elementlariga ega robototexnika tizimlarini va o‘z muhandislik bazasini ishlab chiqaradigan zamonaviy ishlab chiqarish majmuasini qurish rejalashtirilgan.
Ta'kidlanishicha, loyihaning ishga tushirilishi Janubiy Koreya hamkorlari bilan ilgari erishilgan kelishuvlar natijasi bo‘ldi. O‘zbekiston hukumati tashabbusni yangi sanoat yo‘nalishini shakllantirish, muhandis kadrlar tayyorlash va Koreya Respublikasi bilan hamkorlikni kengaytirish yo‘lidagi muhim qadam deb biladi, u yerda allaqachon umumiy investitsiya hajmi 8 milliard dollardan ortiq bo‘lgan 1000 ga yaqin korxona faoliyat yuritmoqda.

Robotis запускает в Ташкенте проект по производству человекоподобных роботов
В специальной промышленной зоне «Янги Авлод» в Ташкенте состоялась церемония запуска проекта компании Robotis по созданию производства человекоподобных роботов и их компонентов. Инициатива реализуется при поддержке ассоциации O‘zeltexsanoat и направлена на развитие высокотехнологичной промышленности в Узбекистане.
Проект предусматривает инвестиции в размере около 70–100 млн долларов и создание более 2 тысяч рабочих мест. На территории площадью 10 гектаров планируется построить современный производственный комплекс, который будет выпускать робототехнические системы с элементами искусственного интеллекта и собственной инженерной базой.
Отмечается, что запуск проекта стал результатом договорённостей, достигнутых ранее с южнокорейскими партнёрами. Власти Узбекистана рассматривают инициативу как важный шаг к формированию нового промышленного направления, развитию инженерных кадров и расширению сотрудничества с Республикой Корея, где уже работает около 1000 предприятий с общим объёмом инвестиций свыше 8 млрд долларов.