O‘zbekistonda Amazon Leo sun’iy yo‘ldosh internetini ishga tushirishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Amerika kompaniyasi va Uz-Sat V Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida tegishli hamkorlik shartnomasini imzoladilar. Loyiha butun mamlakat bo‘ylab yuqori tezlikdagi internetga kirishni ta’minlashni nazarda tutadi.
Raqamli texnologiyalar vazirligidan xabar berishlaricha, xizmat nafaqat shaharlarda, balki telekommunikatsiya infratuzilmasi mavjud bo‘lmagan yoki cheklangan chekka va borish qiyin bo‘lgan hududlarda ham mavjud bo‘ladi. Bu aholi va biznes uchun raqamli imkoniyatlarni sezilarli darajada kengaytirishi kerak.
Amazon Leo tarmog‘i yuqori tezlikdagi optik aloqa kanallari bilan birlashtirilgan va yer usti infratuzilmasi bilan integratsiyalashgan 3 mingdan ortiq sun’iy yo‘ldosh guruhiga asoslangan. Ulanish uchun turli xil ixcham foydalanuvchi terminallari qo‘llaniladi va O‘zbekistonda xizmatni ishga tushirish 2026 yilda kutilmoqda.

В Узбекистане готовится запуск спутникового интернета Amazon Leo. Соответствующее соглашение о сотрудничестве подписали американская компания и Uz-Sat в рамках V Ташкентского международного инвестиционного форума. Проект предусматривает предоставление высокоскоростного доступа в интернет по всей территории страны.
Как сообщили в Министерстве цифровых технологий, сервис будет доступен не только в городах, но и в отдалённых и труднодоступных районах, где отсутствует или ограничена телекоммуникационная инфраструктура. Это должно значительно расширить цифровую доступность для населения и бизнеса.
Сеть Amazon Leo основана на группировке из более чем 3 тыс. спутников, объединённых высокоскоростными оптическими каналами связи и интегрированных с наземной инфраструктурой. Для подключения будут использоваться компактные пользовательские терминалы разных типов, а запуск сервиса в Узбекистане ожидается уже в 2026 году.