Toshkentda O'zbekiston Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Meta* kompaniyasining Osiyo-Tinch okeani mintaqasi davlat siyosati bo'yicha vakili Bet Ann Lim bilan uchrashdi. Tomonlar mamlakatning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish va mutaxassislar tayyorlash sohasida hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Muzokaralarning asosiy e'tibori yoshlarning raqamli ko'nikmalarini rivojlantirish, yangi ta'lim va martaba imkoniyatlarini yaratish, shuningdek, IT-sektorida yuqori qo'shimcha qiymatga ega ish o'rinlarini shakllantirishga qaratildi. Meta* vakillari O'zbekistonda startap ekotizimining o'sishini qayd etib, innovatsion loyihalarni va ularning xalqaro bozorlarga chiqishini qo'llab-quvvatlashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Small Business Growth Academy dasturining ishga tushirilishi alohida muhokama qilindi, u Meta*'ning sun'iy intellektga asoslangan vositalarini, jumladan Advantage+ va Meta* Business Agent'ni tadbirkorlar uchun o'quv modullari bilan birlashtiradi. Dastur APAC mintaqasida birinchi marta aynan O'zbekistonda ishga tushiriladi va kichik va o'rta biznes, startaplar va yoshlarning amaliy raqamli ko'nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan.

В Ташкенте прошла встреча министра цифровых технологий Узбекистана Шерзода Шерматова с представителем Meta* по государственной политике региона Азия-Тихоокеанского региона Бет Энн Лим. Стороны обсудили развитие цифровой экономики страны и расширение сотрудничества в сфере подготовки специалистов.
Основной акцент переговоров был сделан на развитии цифровых навыков у молодежи, создании новых образовательных и карьерных возможностей, а также формировании рабочих мест с высокой добавленной стоимостью в IT-секторе. Представители Meta* отметили рост стартап-экосистемы Узбекистана и выразили готовность поддерживать инновационные проекты и их выход на международные рынки.
Отдельно обсуждался запуск программы Small Business Growth Academy, которая объединяет инструменты Meta* на базе искусственного интеллекта, включая Advantage+ и Meta* Business Agent, с обучающими модулями для предпринимателей. Программа впервые в регионе APAC будет запущена именно в Узбекистане и направлена на развитие практических цифровых навыков у малого и среднего бизнеса, стартапов и молодежи.