Farg‘ona davlat texnika universiteti va Janubiy Koreyaning AHA kompaniyasi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida hamkorlik shartnomasini imzoladi. Hujjat talabalarni qo‘llab-quvvatlash, xalqaro aloqalarni rivojlantirish va qo‘shma ta’lim loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Kelishuvlarga ko‘ra, AHA kompaniyasi har yili universitet talabalari uchun 10 ta ta’lim granti ajratadi. Bundan tashqari, tomonlar dual ta’lim dasturlarini rivojlantirish, ixtisoslashgan stajirovkalar tashkil etish va bitiruvchilarni ishga joylashtirishga ko‘maklashish niyatida. Ishlab chiqarish jarayonlariga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish va universitet hamda sanoat korxonalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratish rejalashtirilgan.
Hamkorlikning yana bir yo‘nalishi Seoul National University of Science and Technology bilan aloqalarni rivojlantirish bo‘ladi. AHA ko‘magida universitet talabalar uchun yana ikkita grant ajratish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Hamkorlik yangi ta’lim dasturlarini ishga tushirishga va ikki davlat o‘quv muassasalari o‘rtasida ilmiy-tadqiqot hamkorligini kengaytirishga yordam berishi kutilmoqda.

Ферганский государственный технический университет и южнокорейская компания AHA подписали соглашение о сотрудничестве в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. Документ предусматривает поддержку студентов, развитие международных связей и реализацию совместных образовательных проектов.
Согласно договорённостям, компания AHA ежегодно будет выделять 10 образовательных грантов для студентов университета. Кроме того, стороны намерены развивать программы дуального образования, организовывать профильные стажировки и содействовать трудоустройству выпускников. Отдельное внимание планируется уделить внедрению технологий искусственного интеллекта в производственные процессы и укреплению взаимодействия между вузом и промышленными предприятиями.
Ещё одним направлением сотрудничества станет развитие связей с Seoul National University of Science and Technology. При содействии AHA университету удалось договориться о предоставлении ещё двух грантов для студентов. Ожидается, что партнёрство будет способствовать запуску новых образовательных программ и расширению научно-исследовательского сотрудничества между учебными заведениями двух стран.