Farg‘ona davlat texnika universiteti va Janubiy Koreyaning AHA kompaniyasi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida hamkorlik shartnomasini imzoladi. Hujjat talabalarni qo‘llab-quvvatlash, xalqaro aloqalarni rivojlantirish va qo‘shma ta’lim loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Kelishuvlarga ko‘ra, AHA kompaniyasi har yili universitet talabalari uchun 10 ta ta’lim granti ajratadi. Bundan tashqari, tomonlar dual ta’lim dasturlarini rivojlantirish, ixtisoslashgan stajirovkalar tashkil etish va bitiruvchilarni ishga joylashtirishga ko‘maklashish niyatida. Ishlab chiqarish jarayonlariga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish va universitet hamda sanoat korxonalari o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratish rejalashtirilgan.
Hamkorlikning yana bir yo‘nalishi Seoul National University of Science and Technology bilan aloqalarni rivojlantirish bo‘ladi. AHA ko‘magida universitet talabalar uchun yana ikkita grant ajratish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Hamkorlik yangi ta’lim dasturlarini ishga tushirishga va ikki davlat o‘quv muassasalari o‘rtasida ilmiy-tadqiqot hamkorligini kengaytirishga yordam berishi kutilmoqda.

Fergana State Technical University and the South Korean company AHA signed a cooperation agreement within the framework of the Tashkent International Investment Forum. The document provides for student support, development of international ties, and implementation of joint educational projects.
According to the agreements, AHA will annually allocate 10 educational grants for university students. In addition, the parties intend to develop dual education programs, organize specialized internships, and facilitate the employment of graduates. Special attention is planned to be given to the introduction of artificial intelligence technologies into production processes and strengthening interaction between the university and industrial enterprises.
Another area of cooperation will be the development of ties with Seoul National University of Science and Technology. With the assistance of AHA, the university managed to secure two more grants for students. It is expected that the partnership will contribute to the launch of new educational programs and the expansion of scientific and research cooperation between educational institutions of the two countries.