Toshkentda Yaponiya Kitahara Group tibbiyot guruhining reabilitatsiya markazini ochish rejalashtirilmoqda. Loyiha O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri birinchi o‘rinbosari Otabek Imamovning kompaniya rahbari Shigemi Kitahara boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvida muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi tibbiyot sohasidagi hamkorlikning yuqori darajasini qayd etib, sheriklikni kengaytirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Kitahara Group kompaniyasining profilaktika va diagnostikadan tortib, yuqori texnologiyali davolash, neyroxirurgiya va keyingi reabilitatsiyagacha bo‘lgan bemorlarni kompleks qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadigan tajribasiga alohida e’tibor qaratildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi poytaxtda insultni boshdan kechirgan bemorlarni reabilitatsiya qilishga ixtisoslashgan zamonaviy ko‘p tarmoqli klinikani tashkil etish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi. Markaz ishining asosini erta tiklanish va shifoxonadan keyingi parvarish bo‘yicha yapon yondashuvlari tashkil etishi rejalashtirilgan.
Yapon tomoni taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan usullarni qo‘llash insultdan keyingi bemorlarning taxminan 77 foizida reabilitatsiyaning birinchi oyida sezilarli yaxshilanishga erishish imkonini beradi.
Muzokaralar ishtirokchilari investitsiya loyihasini amalga oshirish va Yaponiya tajribasini O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimiga joriy etish bo‘yicha amaliy qadamlarni ham muhokama qildilar. Yangi markaz mamlakatda neyroreabilitatsiyaning zamonaviy texnologiyalarini qo‘llash uchun maydonchalardan biri bo‘lishi kutilmoqda.

В столице Узбекистана появится частная клиника с акцентом на нейрореабилитацию и современные японские методики
Японцы помогут восстанавливать пациентов после инсульта: в Ташкенте откроют центр Kitahara Group
В Ташкенте планируется открытие реабилитационного центра японской медицинской группы Kitahara Group. Проект обсуждался на встрече первого заместителя министра здравоохранения Узбекистана Отабека Имамова с делегацией компании во главе с её руководителем Сигэми Китахара.
Стороны отметили высокий уровень сотрудничества между Узбекистаном и Японией в медицинской сфере и выразили заинтересованность в расширении партнёрства. Особое внимание было уделено опыту Kitahara Group, которая занимается комплексным сопровождением пациентов — от профилактики и диагностики до высокотехнологичного лечения, нейрохирургии и последующей реабилитации.
Министерство здравоохранения поддержало инициативу по созданию в столице современной многопрофильной клиники, которая будет специализироваться на реабилитации пациентов, в том числе перенёсших инсульт. В основу работы центра планируется положить японские подходы к раннему восстановлению и постгоспитальному уходу.
По данным, представленным японской стороной, применение разработанных компанией методик позволяет примерно 77% пациентов после инсульта добиться заметного улучшения состояния уже в течение первого месяца реабилитации.
Участники переговоров также обсудили практические шаги по реализации инвестиционного проекта и внедрению японского опыта в систему здравоохранения Узбекистана. Ожидается, что новый центр станет одной из площадок для применения современных технологий нейрореабилитации в стране.