Toshkentda Yaponiya Kitahara Group tibbiyot guruhining reabilitatsiya markazini ochish rejalashtirilmoqda. Loyiha O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vaziri birinchi o‘rinbosari Otabek Imamovning kompaniya rahbari Shigemi Kitahara boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvida muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi tibbiyot sohasidagi hamkorlikning yuqori darajasini qayd etib, sheriklikni kengaytirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar. Kitahara Group kompaniyasining profilaktika va diagnostikadan tortib, yuqori texnologiyali davolash, neyroxirurgiya va keyingi reabilitatsiyagacha bo‘lgan bemorlarni kompleks qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadigan tajribasiga alohida e’tibor qaratildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi poytaxtda insultni boshdan kechirgan bemorlarni reabilitatsiya qilishga ixtisoslashgan zamonaviy ko‘p tarmoqli klinikani tashkil etish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi. Markaz ishining asosini erta tiklanish va shifoxonadan keyingi parvarish bo‘yicha yapon yondashuvlari tashkil etishi rejalashtirilgan.
Yapon tomoni taqdim etgan ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniya tomonidan ishlab chiqilgan usullarni qo‘llash insultdan keyingi bemorlarning taxminan 77 foizida reabilitatsiyaning birinchi oyida sezilarli yaxshilanishga erishish imkonini beradi.
Muzokaralar ishtirokchilari investitsiya loyihasini amalga oshirish va Yaponiya tajribasini O‘zbekiston sog‘liqni saqlash tizimiga joriy etish bo‘yicha amaliy qadamlarni ham muhokama qildilar. Yangi markaz mamlakatda neyroreabilitatsiyaning zamonaviy texnologiyalarini qo‘llash uchun maydonchalardan biri bo‘lishi kutilmoqda.

A rehabilitation center of the Japanese medical group Kitahara Group is planned to open in Tashkent. The project was discussed at a meeting between the First Deputy Minister of Health of Uzbekistan, Otabek Imamov, and a company delegation led by its head, Shigemi Kitahara.
The parties noted the high level of cooperation between Uzbekistan and Japan in the medical field and expressed interest in expanding the partnership. Special attention was paid to the experience of Kitahara Group, which provides comprehensive patient support – from prevention and diagnostics to high-tech treatment, neurosurgery, and subsequent rehabilitation.
The Ministry of Health supported the initiative to create a modern multidisciplinary clinic in the capital that will specialize in the rehabilitation of patients, including those who have suffered a stroke. The center's work is planned to be based on Japanese approaches to early recovery and post-hospital care.
According to data presented by the Japanese side, the application of the methods developed by the company allows approximately 77% of stroke patients to achieve a noticeable improvement in their condition within the first month of rehabilitation.
The participants in the negotiations also discussed practical steps for implementing the investment project and introducing Japanese experience into the healthcare system of Uzbekistan. It is expected that the new center will become one of the platforms for applying modern neurorehabilitation technologies in the country.