Yandex Uzbekistan raqamli qulaylik va ta'lim tashabbuslarini rivojlantirishga qaratilgan loyihalari uchun ESG Awards 2026 mukofotining Digital Impact in ESG nominatsiyasida g'olib bo'ldi.
Mukofot Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida topshirildi. Hakamlar hay'ati kompaniyaning yanada inklyuziv raqamli muhit yaratish va xizmatlarni nogironligi bo'lgan shaxslar uchun moslashtirishga qo'shgan hissasini yuqori baholadi.
Bugungi kunda ko'zi ojiz va zaif ko'ruvchilar uchun funksiyalar ekotizimning to'qqizta mahsulotiga, jumladan, Yandex Go, Alisa AI, Pochta, Brauzer, Yandex Music va Yandex Books'ga joriy etilgan. Yandex Go xizmatiga alohida e'tibor qaratilib, u yerda kar va zaif eshituvchi haydovchilar uchun vositalar, shuningdek, moslashtirilgan transportga buyurtma berish funksiyalari rivojlantirilmoqda.
Yandex Go shuningdek, shahar navigatsiyasi imkoniyatlarini kengaytirmoqda: Yandex Maps'da 19 mingdan ortiq ob'ektlar, jumladan, rampalar, liftlar va to'siqsiz kirish joylari haqidagi ma'lumotlar to'plangan.
Inklyuziyadan tashqari, kompaniya ta'lim tashabbuslarini rivojlantirmoqda: dasturlash va AI bo'yicha bepul kurslar allaqachon 1 100 dan ortiq o'qituvchini jalb qildi, Dasturlash maktabiga esa 1 200 dan ortiq ariza kelib tushdi. Bu loyihalar mamlakatning raqamli iqtisodiyoti uchun kadrlar tayyorlashga qo'shilgan hissa sifatida ko'rilmoqda.

Yandex Uzbekistan стала лауреатом премии ESG Awards 2026 в номинации Digital Impact in ESG за проекты, направленные на развитие цифровой доступности и образовательных инициатив.
Награда была вручена в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. Жюри отметило вклад компании в создание более инклюзивной цифровой среды и адаптацию сервисов для людей с инвалидностью.
Сегодня функции для незрячих и слабовидящих пользователей внедрены в девяти продуктах экосистемы, включая Yandex Go, Алису AI, Почту, Браузер, Yandex Music и Yandex Books. Отдельное внимание уделяется сервису Yandex Go, где развиваются инструменты для глухих и слабослышащих водителей, а также функции заказа адаптированного транспорта.
Yandex Go также расширяет возможности городской навигации: в Yandex Maps собрана информация о доступности более 19 тысяч объектов, включая данные о пандусах, лифтах и безбарьерных входах.
Помимо инклюзии, компания развивает образовательные инициативы: бесплатные курсы по программированию и ИИ уже привлекли более 1 100 учителей, а в Школу программирования поступило свыше 1 200 заявок. Эти проекты рассматриваются как вклад в подготовку кадров для цифровой экономики страны.