O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bekobod shahridagi O'zbekiston metallurgiya kombinatining yangi quyish-prokatlash kompleksiga tashrif buyurib, list prokat ishlab chiqarish bilan tanishdi. Korxonadagi barcha texnologik jarayon yagona dispetcherlik markazi orqali boshqariladi.
Kompleks qurilishi davlat rahbari 2018-yilda Bekobodga tashrif buyurganidan so'ng boshlangan. Loyihaga 839 million dollar sarmoya kiritilgan. Ishlab chiqarish quvvatlari 18 gektar maydonda joylashgan bo'lib, mamlakat ichidagi metall mahsulotlariga bo'lgan o'sib borayotgan talabni qondirishga mo'ljallangan.
Korxona to'liq quvvatga chiqqandan so'ng, ishlab chiqarish hajmini yiliga 2 million tonnagacha yetkazish rejalashtirilgan. Qo'shimcha ravishda, kombinat yiliga taxminan 1,04 million tonna rulonli list prokat ishlab chiqarishi mumkin bo'ladi va xodimlar soni 7 ming kishiga yetadi.
Kompleks Italiyaning Danieli kompaniyasi texnologiyalari asosida qurilgan. Asosiy yangiliklardan biri uzluksiz po'lat quyish qurilmasini barcha ishlab chiqarish uskunalari bilan integratsiyalashuvi bo'ldi. Agar ilgari operatorlar to'rtta-beshta alohida pult bilan ishlagan bo'lsa, endi boshqaruvni atigi uchta mutaxassis yagona tizim orqali amalga oshiradi.
Avtomatlashtirish uskunaga xizmat ko'rsatishni ham tezlashtirdi: asosiy vallarni almashtirish endi ishlab chiqarishni to'xtatmasdan 5-7 daqiqa vaqt oladi, ilgari bu 30-40 daqiqa edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил новый литейно-прокатный комплекс Узбекского металлургического комбината в Бекабаде, где ознакомился с производством листового проката. Управление всем технологическим процессом на предприятии осуществляется через единый диспетчерский центр.
Строительство комплекса началось после визита главы государства в Бекабад в 2018 году. В проект было вложено 839 млн долларов. Производственные мощности разместились на территории площадью 18 гектаров и предназначены для удовлетворения растущего спроса на металлопродукцию внутри страны.
После выхода предприятия на полную мощность объем выпуска планируется довести до 2 млн тонн продукции в год. Дополнительно комбинат сможет производить около 1,04 млн тонн рулонного листового проката, а штат сотрудников увеличится до 7 тыс. человек.
Комплекс построен с использованием технологий итальянской компании Danieli. Одним из ключевых нововведений стала интеграция установки непрерывной разливки стали со всем производственным оборудованием. Если ранее операторы работали с четырьмя-пятью отдельными пультами, то теперь управление выполняют всего три специалиста через единую систему.
Автоматизация также ускорила обслуживание оборудования: замена основных валков теперь занимает 5–7 минут без остановки производства вместо прежних 30–40 минут.
Мирзиёев отметил необходимость дальнейшего внедрения искусственного интеллекта для повышения эффективности предприятия. По данным комбината, модернизация уже позволила увеличить чистую прибыль с 14 млн долларов в 2017 году до 23 млн долларов в 2025 году.