O'zbekistonda Toshkent — Bekobod yo'nalishida yangi elektropoyezd ishga tushdi. Yangi poyezdning birinchi yo'lovchisi mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev bo'ldi, u temir yo'l aloqasini rivojlantirish bilan tanishish uchun Bekobodga kelgan edi.
Liniyaning ishga tushirilishi 2030 yilgacha ichki temir yo'l tashish hajmini oshirish bo'yicha davlat dasturi doirasida amalga oshirildi. Uzunligi 192 km bo'lgan yangi yo'nalish har kuni taxminan ming yo'lovchiga mo'ljallangan bo'lib, kutilayotgan yillik yo'lovchi oqimi taxminan 300 ming kishini tashkil etadi.
Ushbu yo'nalishda 586 yo'lovchiga mo'ljallangan olti vagonli elektropoyezd ishlatiladi. Poyezd 120 km/soatgacha tezlikni rivojlantira oladi va oddiy yo'lovchilar, shuningdek, ish yoki o'qish uchun har kuni shaharlararo qatnaydigan aholiga mo'ljallangan.
Poyezd zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan: imkoniyati cheklangan shaxslar uchun joylar, isitish va konditsioner tizimlari, yumshoq o'rindiqlar, USB-ulagichlar, Wi-Fi, videokuzatuv kameralari, elektron tablolar va velosipedlarni tashish uchun zonalar mavjud.
Hukumat yangi yo'nalish avtomobil yo'llaridagi yuklamani kamaytirishga va yo'lovchi tashishda ekologik transport ulushini oshirishga yordam berishini kutmoqda. Mirziyoyev temir yo'l infratuzilmasini modernizatsiyalashni davom ettirish, liniyalarni elektrlashtirishni tezlashtirish va yo'lovchilarga xizmat ko'rsatish sifatini oshirishni topshirdi.

Tashkent and Bekabad Connected by New Electric Train: 192 km of Track, Wi-Fi, and 300 Thousand Passengers Annually
The modern six-car train is designed for almost 600 people and is expected to relieve road congestion, making regional transportation faster and more environmentally friendly.
A new electric train has started operating in Uzbekistan on the Tashkent — Bekabad route. The first passenger of the new train was the country's President Shavkat Mirziyoyev, who arrived in Bekabad to familiarize himself with the development of railway communication.
The launch of the line was implemented as part of the state program to increase the volume of domestic railway transportation until 2030. The new 192 km route is designed for approximately one thousand passengers daily, and the expected annual passenger traffic will be about 300 thousand people.
A six-car electric train with a capacity of 586 passengers will be used on this route. The train can reach speeds of up to 120 km/h and is aimed at both regular passengers and residents who commute daily between cities for work or study.
The train is equipped with modern facilities: provisions for people with disabilities, heating and air conditioning systems, soft seats, USB ports, Wi-Fi, CCTV cameras, electronic displays, and areas for bicycle transportation.
Authorities expect that the new route will help reduce the load on roads and increase the share of environmentally friendly transport in passenger transportation. Mirziyoyev instructed to continue modernizing railway infrastructure, accelerate the electrification of lines, and improve the quality of passenger services.