O'zbekistonda Toshkent — Bekobod yo'nalishida yangi elektropoyezd ishga tushdi. Yangi poyezdning birinchi yo'lovchisi mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyev bo'ldi, u temir yo'l aloqasini rivojlantirish bilan tanishish uchun Bekobodga kelgan edi.
Liniyaning ishga tushirilishi 2030 yilgacha ichki temir yo'l tashish hajmini oshirish bo'yicha davlat dasturi doirasida amalga oshirildi. Uzunligi 192 km bo'lgan yangi yo'nalish har kuni taxminan ming yo'lovchiga mo'ljallangan bo'lib, kutilayotgan yillik yo'lovchi oqimi taxminan 300 ming kishini tashkil etadi.
Ushbu yo'nalishda 586 yo'lovchiga mo'ljallangan olti vagonli elektropoyezd ishlatiladi. Poyezd 120 km/soatgacha tezlikni rivojlantira oladi va oddiy yo'lovchilar, shuningdek, ish yoki o'qish uchun har kuni shaharlararo qatnaydigan aholiga mo'ljallangan.
Poyezd zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan: imkoniyati cheklangan shaxslar uchun joylar, isitish va konditsioner tizimlari, yumshoq o'rindiqlar, USB-ulagichlar, Wi-Fi, videokuzatuv kameralari, elektron tablolar va velosipedlarni tashish uchun zonalar mavjud.
Hukumat yangi yo'nalish avtomobil yo'llaridagi yuklamani kamaytirishga va yo'lovchi tashishda ekologik transport ulushini oshirishga yordam berishini kutmoqda. Mirziyoyev temir yo'l infratuzilmasini modernizatsiyalashni davom ettirish, liniyalarni elektrlashtirishni tezlashtirish va yo'lovchilarga xizmat ko'rsatish sifatini oshirishni topshirdi.

В Узбекистане начал работу новый электропоезд на маршруте Ташкент — Бекабад. Первым пассажиром нового состава стал президент страны Шавкат Мирзиёев, который прибыл в Бекабад для ознакомления с развитием железнодорожного сообщения.
Запуск линии реализован в рамках государственной программы по увеличению объемов внутренних железнодорожных перевозок до 2030 года. Новый маршрут протяженностью 192 км рассчитан примерно на тысячу пассажиров ежедневно, а ожидаемый годовой пассажиропоток составит около 300 тысяч человек.
На направлении будет использоваться шестивагонный электропоезд вместимостью 586 пассажиров. Состав способен развивать скорость до 120 км/ч и ориентирован как на обычных пассажиров, так и на жителей, которые ежедневно ездят между городами по работе или учебе.
Поезд оснащен современным оборудованием: предусмотрены места для людей с ограниченными возможностями, системы отопления и кондиционирования, мягкие кресла, USB-разъемы, Wi-Fi, камеры видеонаблюдения, электронные табло и зоны для перевозки велосипедов.
Власти рассчитывают, что новый маршрут поможет снизить нагрузку на автомобильные дороги и увеличить долю экологичного транспорта в пассажирских перевозках. Мирзиёев поручил продолжить модернизацию железнодорожной инфраструктуры, ускорить электрификацию линий и повысить качество обслуживания пассажиров.