Ovozli kameralar majburiy bo'ldi: O'zbekistonda xususiy maktablar va bolalar bog'chalariga qo'yiladigan talablar kuchaytirildi
Yarim yilgacha yozuvlarni saqlaydigan tunu-kun videokuzatuv tizimi yo'qligi sababli ta'lim muassasasi litsenziyasidan mahrum bo'lishi mumkin
O'zbekistonda 2026-yil 1-iyuldan boshlab barcha xususiy maktablar, bolalar bog'chalari va o'quv markazlari binolar ichida ham, tashqarisida ham videokuzatuv tizimlarini o'rnatishga majbur. Yangi talablar Vazirlar Mahkamasining ta'lim faoliyatini litsenziyalash qoidalariga o'zgartirishlar kiritgan qarori bilan tasdiqlangan.
Hujjatga ko'ra, kameralar tunu-kun videoyozuv olib borishi, tasvirni real vaqt rejimida uzatishi va ovozni yozib olishi kerak. Yozuvlar arxivi kamida olti oy saqlanishi shart.
Talablarga rioya etilishi ustidan nazorat Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligiga yuklatilgan. Yangi qoidalar allaqachon faoliyat yuritayotgan xususiy ta'lim muassasalariga ham, litsenziya olayotgan tashkilotlarga ham tegishli.
Ushbu talablarga rioya qilmaslik litsenziyalash to'g'risidagi qonunchilikka muvofiq litsenziyani bekor qilish uchun asos bo'lishi mumkin.
Davlat maktablari va bolalar bog'chalarida videokuzatuv tizimlari bir necha yildan buyon joriy etilmoqda. Masalan, 2025-yilda Toshkent maktablarida 10-11-sinf xonalariga davomat va ta'lim jarayoni sifatini nazorat qilish uchun kameralar o'rnatilgan.

В Узбекистане с 1 июля 2026 года все частные школы, детские сады и учебные центры обязаны установить системы видеонаблюдения как внутри помещений, так и снаружи зданий. Новые требования закреплены постановлением Кабинета министров, которое внесло изменения в правила лицензирования образовательной деятельности.
Согласно документу, камеры должны вести круглосуточную видеозапись, передавать изображение в режиме реального времени и записывать звук. Архив записей необходимо хранить не менее шести месяцев.
Контроль за соблюдением требований возложен на Министерство дошкольного и школьного образования. Новые правила распространяются как на уже работающие частные образовательные учреждения, так и на организации, которые только получают лицензию.
Несоблюдение этих требований может стать основанием для отзыва лицензии в соответствии с законодательством о лицензировании.
В государственных школах и детских садах системы видеонаблюдения внедряются уже несколько лет. Так, в 2025 году в школах Ташкента камеры были установлены в кабинетах 10–11-х классов для контроля посещаемости и качества образовательного процесса.