Ovozli kameralar majburiy bo'ldi: O'zbekistonda xususiy maktablar va bolalar bog'chalariga qo'yiladigan talablar kuchaytirildi
Yarim yilgacha yozuvlarni saqlaydigan tunu-kun videokuzatuv tizimi yo'qligi sababli ta'lim muassasasi litsenziyasidan mahrum bo'lishi mumkin
O'zbekistonda 2026-yil 1-iyuldan boshlab barcha xususiy maktablar, bolalar bog'chalari va o'quv markazlari binolar ichida ham, tashqarisida ham videokuzatuv tizimlarini o'rnatishga majbur. Yangi talablar Vazirlar Mahkamasining ta'lim faoliyatini litsenziyalash qoidalariga o'zgartirishlar kiritgan qarori bilan tasdiqlangan.
Hujjatga ko'ra, kameralar tunu-kun videoyozuv olib borishi, tasvirni real vaqt rejimida uzatishi va ovozni yozib olishi kerak. Yozuvlar arxivi kamida olti oy saqlanishi shart.
Talablarga rioya etilishi ustidan nazorat Maktabgacha va maktab ta'limi vazirligiga yuklatilgan. Yangi qoidalar allaqachon faoliyat yuritayotgan xususiy ta'lim muassasalariga ham, litsenziya olayotgan tashkilotlarga ham tegishli.
Ushbu talablarga rioya qilmaslik litsenziyalash to'g'risidagi qonunchilikka muvofiq litsenziyani bekor qilish uchun asos bo'lishi mumkin.
Davlat maktablari va bolalar bog'chalarida videokuzatuv tizimlari bir necha yildan buyon joriy etilmoqda. Masalan, 2025-yilda Toshkent maktablarida 10-11-sinf xonalariga davomat va ta'lim jarayoni sifatini nazorat qilish uchun kameralar o'rnatilgan.

In Uzbekistan, starting from July 1, 2026, all private schools, kindergartens, and training centers are required to install video surveillance systems both inside and outside their buildings. The new requirements are stipulated by a Cabinet of Ministers resolution, which amended the rules for licensing educational activities.
According to the document, cameras must conduct 24/7 video recording, transmit images in real-time, and record sound. The archive of recordings must be stored for at least six months.
Control over compliance with the requirements is entrusted to the Ministry of Preschool and School Education. The new rules apply to both already operating private educational institutions and organizations that are only obtaining a license.
Failure to comply with these requirements may lead to license revocation in accordance with licensing legislation.
In state schools and kindergartens, video surveillance systems have been implemented for several years. For example, in 2025, cameras were installed in 10th-11th grade classrooms in Tashkent schools to monitor attendance and the quality of the educational process.