Uzbekistonda kreditlarni rasmiylashtirishga ixtiyoriy taqiq qo‘ygan fuqarolar soni 2,57 million kishidan oshdi. "Kredit-axborot tahlil markazi" (KIAC) kredit byurosi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 1-iyul holatiga ko‘ra, ushbu xizmatdan 2 574 026 nafar jismoniy shaxs foydalangan.
Faqat ikkinchi chorakda foydalanuvchilar soni 366,3 ming kishiga, ya’ni 16,6 foizga oshdi. 2026-yil boshidan buyon mamlakatning 2,13 milliondan ortiq aholisi o‘z-o‘zini taqiqlashni rasmiylashtirgan – bu dastur ishtirokchilarining umumiy sonining qariyb 83 foizini tashkil etadi.
Xizmat foydalanuvchilari orasida erkaklar ko‘proq – 1,49 million kishi (58%), ayollar esa 1,07 million (42%) ni tashkil etadi. Mexanizmdan eng faol foydalanuvchilar 26 yoshdan 35 yoshgacha bo‘lgan fuqarolar bo‘lib, bu guruh barcha o‘rnatilgan cheklovlarning qariyb 30 foizini tashkil etadi.
Xizmat 26 yoshgacha bo‘lgan yoshlar orasida ham talabga ega – bunday foydalanuvchilar 647,6 ming kishini tashkil etadi. 36-45 yosh toifasida 609,7 ming fuqaro o‘z-o‘zini taqiqlashni rasmiylashtirgan.
Mexanizm 2025-yil mart oyida kredit axboroti to‘g‘risidagi qonunchilikka kiritilgan o‘zgartirishlar qabul qilinganidan so‘ng ishga tushirilgan. U o‘z nomiga kredit berishni bepul taqiqlash imkonini beradi, bu esa firibgarlik xavfini kamaytirishi kerak.
Kredit rasmiylashtirishdan oldin banklar va mikromoliya tashkilotlari mijozning o‘z-o‘zini taqiqlash reyestrida mavjudligini tekshirishlari shart. Agar kredit bunday tekshiruvsiz berilgan bo‘lsa, moliyaviy tashkilot oqibatlar uchun javobgar bo‘ladi. Cheklovni o‘rnatish yoki bekor qilish kredit byurosi, davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali amalga oshirilishi mumkin.

В Узбекистане число граждан, установивших добровольный запрет на оформление кредитов, превысило 2,57 млн человек. По данным кредитного бюро «Кредитно-информационный аналитический центр» (КИАЦ), на 1 июля 2026 года услугой воспользовались 2 574 026 физических лиц.
Только во втором квартале число пользователей выросло на 366,3 тыс. человек, или на 16,6%. С начала 2026 года самозапрет оформили более 2,13 млн жителей страны — это почти 83% от общего числа участников программы.
Среди пользователей услуги больше мужчин — 1,49 млн человек (58%), тогда как женщин насчитывается 1,07 млн (42%). Наиболее активно механизм используют граждане в возрасте от 26 до 35 лет — на эту группу приходится около 30% всех установленных ограничений.
Услуга также востребована среди молодежи до 26 лет — таких пользователей 647,6 тыс. человек. В возрастной категории 36–45 лет самозапрет оформили 609,7 тыс. граждан.
Механизм был запущен после принятия в марте 2025 года изменений в законодательство о кредитной информации. Он позволяет бесплатно запретить выдачу займов на свое имя, что должно снизить риск мошенничества.
Перед оформлением кредита банки и микрофинансовые организации обязаны проверять наличие клиента в реестре самозапретов. Если кредит был выдан без такой проверки, финансовая организация несет ответственность за последствия. Установить или снять ограничение можно через кредитное бюро, центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.