Dealroom.co hisobotining 2026-yil ikkinchi choragi va birinchi yarmidagi dastlabki ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekiston venchur investitsiyalar o'sishi sur'ati bo'yicha dunyoda birinchi o'rinni egalladi.
E'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatda venchur moliyalashtirish hajmi o'tgan yilning shu davriga nisbatan 539,7% ga oshgan. Bu reytingga kiritilgan barcha davlatlar orasida eng yuqori ko'rsatkichdir.
Ikkinchi o'rinni Kenya egalladi, u yerda venchur investitsiyalar o'sishi 325,7% ni tashkil etdi, uchinchi o'rinni esa Avstriya 307,7% ko'rsatkich bilan egalladi.
Bunday keskin o'sish O'zbekistonning startap ekotizimining jadal rivojlanishini va xorijiy fondlarning mamlakatdagi texnologik loyihalarga qiziqishining ortib borayotganini ko'rsatadi. Bu jarayonda IT-sektorining rivojlanishi va yosh kompaniyalarni maxsus dasturlar orqali qo'llab-quvvatlash alohida rol o'ynaydi.
Dealroom.co hisobotining 2026-yil birinchi yarmi yakunlari bo'yicha to'liq versiyasi 29-iyul kuni e'lon qilinadi. Unda investitsiya yo'nalishlari, eng yirik bitimlar va turli mamlakatlarning startap bozorlari holati haqida batafsil ma'lumotlar taqdim etilishi kutilmoqda.

Узбекистан неожиданно стал мировым лидером по темпам увеличения венчурных инвестиций
Узбекистан занял первое место в мире по темпам роста венчурных инвестиций по итогам предварительных данных отчёта Dealroom.co за второй квартал и первое полугодие 2026 года.
Согласно опубликованной информации, объём венчурного финансирования в стране вырос на 539,7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Это самый высокий показатель среди всех государств, вошедших в рейтинг.
Второе место заняла Кения, где рост венчурных инвестиций составил 325,7%, а третью позицию заняла Австрия с увеличением показателя на 307,7%.
Столь резкий рост указывает на ускоренное развитие стартап-экосистемы Узбекистана и повышение интереса со стороны зарубежных фондов к технологическим проектам в стране. Особую роль в этом процессе играет развитие IT-сектора и поддержка молодых компаний через специализированные программы.
Полная версия отчёта Dealroom.co по итогам первого полугодия 2026 года будет опубликована 29 июля. Ожидается, что в ней будут представлены более подробные данные о направлениях инвестиций, крупнейших сделках и состоянии стартап-рынков различных стран.