O‘zbekiston aholisi 2026-yilning birinchi yarmida tijorat banklariga 12,3 mlrd dollar sotdi, bu rekord ko‘rsatkichdir. Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, valyuta sotish hajmi 2025-yilning shu davriga nisbatan qariyb 1,4 barobar oshgan, o‘shanda mamlakat aholisi banklarga 9,1 mlrd dollar sotgan edi.
Shu bilan birga, aholining xorijiy valyuta sotib olishi ham oshgan, ammo mo‘tadilroq sur’atlarda. Olti oy ichida fuqarolar 6,8 mlrd dollar sotib oldilar, bir yil avval bu ko‘rsatkich 5,4 mlrd dollarni tashkil etgan edi, bu 26% o‘sishga mos keladi. Natijada, valyuta sotish va sotib olish o‘rtasidagi farq 5,5 mlrd dollarga yetdi – bir yil avval bu ko‘rsatkich 3,7 mlrd dollarni tashkil etgan edi.
Valyuta taklifining o‘sishi xorijdan kelib tushgan mablag‘larning ko‘payishi bilan bog‘liq. Birinchi yarim yillikda O‘zbekistonga xalqaro pul o‘tkazmalari 9,3 mlrd dollarga yetdi. Eksport tushumlarining o‘sishi bilan birga, aholining faol valyuta sotishi milliy valyuta kursining barqarorligini saqlashga yordam berdi: iyun oyi oxiriga kelib dollar 12 009 so‘m turdi, yil boshidan buyon deyarli o‘zgarmadi.

Население Узбекистана в первом полугодии 2026 года продало коммерческим банкам 12,3 млрд долларов, что стало рекордным показателем. По данным Центрального банка, объём продажи валюты вырос почти в 1,4 раза по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, когда жители страны реализовали банкам 9,1 млрд долларов.
При этом покупка иностранной валюты населением также увеличилась, но более умеренными темпами. За шесть месяцев граждане приобрели 6,8 млрд долларов против 5,4 млрд долларов годом ранее, что соответствует росту на 26%. В результате разница между продажей и покупкой валюты достигла 5,5 млрд долларов — годом ранее этот показатель составлял 3,7 млрд долларов.
Рост предложения валюты связан с увеличением поступлений из-за рубежа. За первое полугодие международные денежные переводы в Узбекистан достигли 9,3 млрд долларов. Вместе с ростом экспортной выручки активные продажи валюты населением помогли сохранить стабильность курса национальной валюты: к концу июня доллар стоил 12 009 сумов, практически не изменившись с начала года.