O‘zbekiston aholisi 2026-yilning birinchi yarmida tijorat banklariga 12,3 mlrd dollar sotdi, bu rekord ko‘rsatkichdir. Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, valyuta sotish hajmi 2025-yilning shu davriga nisbatan qariyb 1,4 barobar oshgan, o‘shanda mamlakat aholisi banklarga 9,1 mlrd dollar sotgan edi.
Shu bilan birga, aholining xorijiy valyuta sotib olishi ham oshgan, ammo mo‘tadilroq sur’atlarda. Olti oy ichida fuqarolar 6,8 mlrd dollar sotib oldilar, bir yil avval bu ko‘rsatkich 5,4 mlrd dollarni tashkil etgan edi, bu 26% o‘sishga mos keladi. Natijada, valyuta sotish va sotib olish o‘rtasidagi farq 5,5 mlrd dollarga yetdi – bir yil avval bu ko‘rsatkich 3,7 mlrd dollarni tashkil etgan edi.
Valyuta taklifining o‘sishi xorijdan kelib tushgan mablag‘larning ko‘payishi bilan bog‘liq. Birinchi yarim yillikda O‘zbekistonga xalqaro pul o‘tkazmalari 9,3 mlrd dollarga yetdi. Eksport tushumlarining o‘sishi bilan birga, aholining faol valyuta sotishi milliy valyuta kursining barqarorligini saqlashga yordam berdi: iyun oyi oxiriga kelib dollar 12 009 so‘m turdi, yil boshidan buyon deyarli o‘zgarmadi.

The country's citizens became the main source of additional foreign currency in the market, helping to maintain a stable som exchange rate
The population of Uzbekistan sold $12.3 billion to commercial banks in the first half of 2026, which is a record figure. According to the Central Bank, the volume of foreign currency sales increased by almost 1.4 times compared to the same period in 2025, when residents of the country sold $9.1 billion to banks.
At the same time, the purchase of foreign currency by the population also increased, but at a more moderate pace. Over six months, citizens acquired $6.8 billion compared to $5.4 billion a year earlier, which corresponds to a 26% increase. As a result, the difference between foreign currency sales and purchases reached $5.5 billion – a year earlier this figure was $3.7 billion.
The increase in foreign currency supply is associated with an increase in remittances from abroad. In the first half of the year, international money transfers to Uzbekistan reached $9.3 billion. Along with the growth in export earnings, active foreign currency sales by the population helped maintain the stability of the national currency exchange rate: by the end of June, the dollar cost 12,009 soms, practically unchanged since the beginning of the year.